avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 438 soluții astăzi
Forum Activitate maria2424

Activitate maria2424

Buna ziua !

O persona fizica , avand profesia chimist , poate deschide o intreprindere individuala ce are ca profil contabilitate , cu mentiunea ca angajeaza un economist ?
Buna ziua !

Ma confrunt cu urmatoarea situatie .
Unui coleg i-a fost furat laptopul. Exista PV intocmit de politie .
Intrebarea este daca cheltuiala cu cedarea activelor( valoarea neamortizata) este deductibila sau nu , la calcul impozitului pe profit

Cu multumiri
Discuție Bilant
Buna ziua !

Un SRL cu obiect de activitate serv stomatologice, care , chiar daca depaseste cifra de afaceri de 35,000 euro , nu devine platitor de Tva.
Intrebarea este urmatoarea.daca anul trecut a depasit cifra de afaceri de 35,000 euro , la 30,06,2012 trebuie sa depuna bilant?
Discuție Somajul
Buna ziua !

Ma confrunt cu urmatoarea problema .
O societate are doi angajati. Patronul vrea sa suspende activitatea si sa dea muncitorii in somaj.
Intrebarea este daca dupa 3 luni isi reia activitatea , poate sa angajeze pe cineva pe aceleasi posturi ?
Răspuns la discuția Reziliere contract Orange
Multumesc foarte mult !
Răspuns la discuția Reziliere contract Orange
Multumesc foarte mult !
Buna ziua !

Ma confrunt cu urmatoarea problema ! am un abonament orange de 100 euro cu zece numere incluse.
Din pacate , firma merge rau si nu mai pot plati atat de mult . Am incercat sa reziliez contractul dar mi-au spus ca trebuie sa platesc 100 euro per sim + alte taxe .
Am incercat sa trec la un alt tip de contract cu mai putine minute . Au spus ca nu se poate .
Am incercat sa renunt la o parte din telefoane macar cinci din ele , gandindu-ma c astfel se va micsora valoarea facturii. Nici asta nu se poate

Suntem disperati deoarece situatia financiara a firmei nu ne mai permite sa avem astfel de costuri, si nu am gasit deloc intelegere la operatorul de telefonie mobila
Ce ma sfatuiti sa fac ? cum sa procedez ?
Contractul ar trebui sa se termine in dec 2013, dar pana atunci ...

Multumesc anticipat
Multumesc !
Buna ziua !

Am un salariat de nationalitate straina , angajat din 2010. Itm-ul nu m-a lasat sa ii fac in 2010 contract de munca cu durata nedeterminata. Astel ca , acum s a terminat contractul de munca dar a expirat si cartea de rezidenta
Cum procedez cu contractul de munca , pana cand ies actele referitoare la cartea de rezidenta , care ar trebui sa fie gata in 30 de zile

Multumesc
Buna ziua !

va rog sa ma ajutati daca se poate !

Am o reevaluare la o cladire achizitionata in 1995 cu 140.895 lei, si acum este evaluata (prima data) la 2.484.416 lei si are valoarea amortizata de 83736 lei.
Va rog sa ma ajutati . care sunt inregistrarile contabile corecte

Multumesc anticipat