Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Somajul
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Somajul

Buna ziua !

Ma confrunt cu urmatoarea problema .
O societate are doi angajati. Patronul vrea sa suspende activitatea si sa dea muncitorii in somaj.
Intrebarea este daca dupa 3 luni isi reia activitatea , poate sa angajeze pe cineva pe aceleasi posturi ?
Nu poate. Patronul (angajatorul) este obligat sa va notifice re-crearea postului, si in cazul in care veti refuza, va putea sa angajeze pe altcineva. Atentie: postul vechi si cel nou trebuie sa fie identice ca sarcini, calificare, etc. (adica ce scrie in Fisa postului).
1. Chiar daca este vorba de concedierea amandurora salariatilor este vorba de o concediere individuala.

2. In aceasta situatie angajatorul poate oricand reinfiinta posturile repective si poate angaja pe oricine, fara restrictii.

3. Poate reangaja pe unul din cei doi concediati sau pe amandoi daca este vorba de buni profesionisti si angajatorul doreste sa-i reangajeze.
bestlegis a scris:

Nu poate. Patronul (angajatorul) este obligat sa va notifice re-crearea postului, si in cazul in care veti refuza, va putea sa angajeze pe altcineva. Atentie: postul vechi si cel nou trebuie sa fie identice ca sarcini, calificare, etc. (adica ce scrie in Fisa postului).

Care este textul de lege ce prevede asa ceva?