avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 497 soluții astăzi
Forum Activitate conflictmunca

Activitate conflictmunca

Răspuns la discuția Intabulare apartament la mansarda
Up
Buna ziua,
V-as ruga sa ma ajutati cu o informatie . Am domiciliul in judetul Mehedinti ( Carte de identitate de Mehedinti ) . Am masina pe numele meu , inscrisa deasemenea in judetul Mehedinti . Locuiesc in Timisoara , unde am un aprtament . As dori sa imi schimb domiciliul pe Timisoara . La schimbarea domiciliului ( Cartii de identitate) , este nevoie sa-mi schimb si pasaportul , permisul de conducere si actele masinii ( trebuie reinmatriculata pe Timisoara ) ?
Va multumesc
Răspuns la discuția Intabulare apartament la mansarda
Va multumesc pentru raspunsuri
Actualul Cf, care are grevarea de 30000 eur este al terasamentului pe care sunt construite cele 5 apartamente. Dupa intabulare euu nu voi avea alt Cf individual si in acela va fii trecuta intreaga suma? Eu il voi putea vinde?
Răspuns la discuția Intabulare apartament la mansarda
Intreaga suma de 30000 euro va ramane pe CF-ul meu, sau partea mea, 30000 euro /5 apartamente,? Si ca sa nu mai fie grevat deloc ce e de facut?
Buna ziua,
In urma cu 4 ani , am cumoarat in rate ( printr-un contract de antepriza in asteptare ) un apartament cu 1 camera la mansarda unui bloc . Constructorul a vandut apartamentele construite la mansarda (5 la numar ) mai multor familii (20 la numar ) cu acelasi tip de contract , apoi s-a facut disparut . Eu am castigat printr-o hotarare definitifa si irevocabila dreptul de proprietate asupra imobilului si totodata dreptul de a ma intabula ( este specificat expres in hotarare ) . Pe hotarare la final este si acea stampila cu " Ordonam organelor de stat...etc " . Terasamentul pe care sunt construite 5 apartamente cu tot cu al meu are specificat in CF "interzicere pentru instrainare si grevare" , pentru suma de 30.000 Euro , in favoarea unei firme , cu ale carei materiale a construit constructorul aprtamentele de la mansarda . Cand am fost in audienta la domnul registrator sef de la Oficiul de Cadastru , mi-a spus ca ma pot intabula doar daca despagubesc firma respectiva care are gaj pus si daca ei imi dau un "accept la notar " . Am alta solutie la problema , care nu implica sa platesc acea despagubire , care chiar nu vad de ce ma implica oe mine ? Hotararea mea cu acea stampila la sfarsit chiar nu are nici o valoare ?
Va multumesc
Răspuns la discuția Lipsa bani incasari
Va multumesc pentru raspunsuri. Practic in momentul de fata eu ce am de facut? E suficienta nota explicativa pe care am dat-o? Tinand cont ca mi s-a facut dispozitie de plata, este nevoi sa fac un angajament de plata? Din ce am vazut in textul de lege, sunt obligati sa-mi puna la dispozitie in termen de 10 zile garantia din care sa le platesc paguba.
Buna ziua. Sunt agent livrator la o firma de distributie. In atributiunile mele intra si incasarea de bani cand este cazul. Luni dimineata, cand am vrut sa predau banii, am observat ca imi lipseste o suma de bani. Respectiva suma este mai mica decat garantia care mi s-a constituit (lunar mi se retine o suma de bani din salariu) . Am dat o nota explicativa directorului de filiala, in care i-am mentionat ca am pierdut suma respectiva de bani si ca doresc sa mi se retraga din garantie, intrucat imi dau si demisia. Mi s-a facut o dispozitie de plata de catre contabila (m-a imprumutat firma) , mi s-a semnat demisia la zi de catre domnul director, am predat masina, restul de bani si restul de obiecte de inventar. Acum directorul imi spune ca imi face plangere penala daca nu vin cu banii, cu toate ca i-am explicat ca nu am de unde si ca garantia acopera paguba. Poate sa umi faca plangere pentru asa ceva? Si daca da, eu ce am de facut?
Va multumesc