avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 575 soluții astăzi
Forum Activitate stoicamaria

Activitate stoicamaria

Sunt insarcinata in 5 saptamani, deja am o sarcina cu probleme.momentan, dupa cateva zile de spitalizare sunt in concediu medical.problema mea e in felul urmator, eu sunt angajata din martie 2011, numai ca in aprilie 2013 m-am angajat in alta parte, dar fara intrerupere.numai ca aici mi-au facut mai intai contract pe 2 luni dupa care pe alte 2 luni.in prezent eu am contract la ei pana pe 15 august dar sunt in cm ptr 21 zile.intrebarea mea este, eu daca sunt in cm si contractul de munca imi expira ce se intampla? Eu vreau sa beneficiez de indemnizatia de crestere copil.ce variante imi puteti da? Doctorul mi-a spus ca ma poate tine in cm pana la nastere deoarece am o sarcina cu probleme.
Răspuns la discuția CONTRACT DE MUNCA
concediu de crestere a copilului...
Daca mi-am dat demisia de la fostul loc demunca pe 20,iar pe 21 m-am angajat la actualul loc de munca,beneficiez de continuiitate sau am intrerupere de o zi?
Va multumesc!
Răspuns la discuția CONTRACT INCHIRIERE
Sa fiu mai explicita..contractul a fost facut de chirias cu proprietar.Chiriasul lucreaza la MAPN si beneficiaza de bani de chirie.Intelegerea a fost in felul urmator,chiriasul isi plateste valoarea chiriei,si asa cum este normal proprietarul plateste impozitul.
Chiar daca chiriasul a stat un an de zile acolo,si a primit de la locul de munca banii de chirie,proprietarul a luat hotatarea sa incheie acel contract,fara instiintarea chiriasului,mai exact a scapat de plata impozitului.Acum dupa 3 ani am aflat asta,suntem stupefiati,din cate stiam proprietarul nu are voie sa incheie un contract fara semnatura chiriasului.
Răspuns la discuția CONTRACT INCHIRIERE
Acest contract e din 2009.In urma unor controale amanuntite la locul de munca s-a descoperit ca nu a fost platit impozit la finante,prin urmare noi am beneficiat de niste bani fara nici un drept,prin urmare trebuie sa ii returnam.Problema este ca s-a stat in chirie,dar proprietarul nu ne-a instiintat ca a incheiat contractul..l-a tinut doua luni si cam atat..!Nu mi se pare normal sa poate face asta fara acordul chiriasului..
Se poate rezilia un contract de inchiriere fara semnatura chiriasului?
Se pare ca am patit-o,si asta ne-a cauzat foarte multe probleme.As fi recunoscatoare daca cineva m-ar putea ajuta cu un raspuns.
Răspuns la discuția ABONAT TELEFONIE MOBILA
Am citit atat contractul cat si anexele..nu este stipulat nicaieri ca eu nu pot micsora acest abonament,si nici o perioada minima.Contractul este incheiat pe o perioada de 24 luni.
Asta nu stiu eu...daca am sau nu dreptatea de partea mea...cert este ca sunt nemultumimta :(( .va multumesc din suflet pentru raspuns
Buna ziua si bine v-am gasit!
Sunt o noua cititoare a paginii dvs,si ma bucur ca aici am gasit multe informatii utile.
Sa incep prin a va relata povestea mea,
Sunt abonata de f multi ani la o companie de telefonie mobila, in decembrie 2011 am hotarat sa imi prelungesc abonamentul,pe inca 2 ani.Astfel am schimbat tariful ,intr-unul mai mare,mai exact de 25 de euro,pentru a putea sa imi achizitionez un telefon,mult dorit.
Insa,dupa cateva zile,problemele mele au inceput,telefonul nu functiona la parametrii normali,mai exact,din senin se inchidea,si mai functiona cand si cand,am fost de nenumarate ori la ei,l-am trimis de 5 ori in service,chiar si acum telefonul meu este in service.Nemultumirea mea consta in faptul ca eu platesc un abonament destul de mare pentru veniturile mele,iar ei isi bat joc de mine,asa ca am decis sa imi micsorez abonamentul,pentru ca daca l-as fi inchis,as fi fost obligata sa platesc o mare suma de bani,de care eu nu dispun.Numai ca surpriza,cand am sunat la ei,sa ii intreb,stiind ca dupa 8 luni de zile contractuale,se poate face orice micsorare,ei imi spun ca nu se poate,e un contract nou pe care l-am semnat si pe care trebuia sa il citesc.De 2 zile citesc acel contract,si nu este stipulat nicaieri ca eu nu am voie sa micsorez acest abonament.EI au gasit explicatia,daca nu scrie,inseamna ca nu se poate.Eu ce pot face in acest caz?#-o
Va multumesc pentru timpul acordat,citirii acestui mesaj!