avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 207 soluții astăzi
Forum Activitate Lidia2012

Activitate Lidia2012

Multumesc pt. raspuns. Desigur, asa am gandit si eu . "Teoria" noului proprietar, beneficiar al caldurii si prepararii apei calde de la centrala blocului, este ca eu imi prepar apa calda, da, cu centrala mea, dar ca mi-o prepar tot din apa rece "a imobilului", si ca atare, in plus fata de consumul de apa rece, trebuie sa platesc si pentru apa calda !!....Am cerut explicatii in scris, cu stampila Asociatiei si semnatura Presedinte, Administrator..Voi vedea...

M-am debransat de la C.T. a imobilului, cu aceasta ocazie montandu-mi 2 apometre, unul la bucatarie si altul la baie, urmand indicatiile Firmei cu care am lucrat. Plecand deseori din Tara, omiteam uneori sa dau indexul...plus alte complicatii. Ca atare, am solicitat Administratiei Asociatiei de Proprietari sa revin la plata pe pausal...in rand cu ceilalti vecini ai mei. Plateam m3 de apa rece, intrucat nu beneficiam de incalzirea apei calde de la CT a blocului, eu incalzindu-mi apa cu C.T. proprie, de apartament. Este legal sa fiu pusa la plata si pe coloana de consum "apa calda" ??....Este ultima idee pe care a
avut-o un nou proprietar venit in imobil. Rog raspuns in spiritul Legii.
Răspuns la discuția Suplinire administrator-casier
Multumesc pentru rapuns.Intr-adevar, se limiteaza la a incasa banii....dar, din pacate, nu se limiteaza doar la atat...Oricum, sa multumesc Lui Dumnezeu ca o vad cel mult o data pe luna...
Răspuns la discuția Suplinire administrator-casier
SEmneaza, e un fel de a spune...Face o mazgalitura, ca un cerc.... Oricum, in nume propriu, nu imita semnatura sotului.

Incompatibilitatea o vad in lipsa de pregatire pentru a se relationa cu oamenii..Presupun ca un Administrator urmeaza un curs, unde invata legislatia cu aplicatia Asociatii de Proprietari si chiar un comportment adecvat. Aceasta Doamna , fara a avea habar de Legislatie, isi permite sa dicteze sentinte..ªlegaleª, in plus pe un ton absolut necivilizat...

Asa credeam si eu...In plus, e o contabilitate...Credeam ca nu oricine are drept de semnatura si de uz al stampilei...
Este legal ca sotia Administratorului Asociatiei de Poprietari sa-l inlocuiasca pe acesta, pentru a incasa bani, a taia chitanta cu stampila Administratiei ?
Administratorul Asociatiei este de multe ori inlocuit de sotia acestuia la incasarea cotelor de intretinere, semnand in numele acestuia si folosind inclusiv stampila Asociatiei . Este legal ?
Multumesc , Dl.George Neagu. Eu m-am gandit ca Noul Cod Civil si metodologia de aplicare a lui sunt conforme cu normele europene...Sper sa fie asa....
Multumesc pentru raspuns. Stiti daca acest procedeu este comun intregii Comunitati Europene ?
Am incheiat un act de vanzare-cumparare a unui apartament , dar Notariatul ne-a eliberat partilor cate 2 exemplare DUPLICAT, care poarta stampila in sec a notarului, dar, nu au fost semnate de parti . A fost trecuta mentiunea ca "aceste exemplare s-au eliberat partilor, au aceeasi forta probanta ca originalul si nu poarta semnatura acestora " . Eu nu am inteles DE CE nu trebuiau semnate, daca este o noua metodologie a intocmirii actelor civile si daca aceasta noua practica se regaseste si in alte tari din Comnitatea Europeana. De pilda, Portugalia, unde, poate va trebui vreodata sa-l invoc. O alta nedumerire este daca nefiind semnate, nu ar putea fi anulate de catre una din parti. Nu am retinut daca originalul pastrat la Notariat a fost sau nu semnat de catre parti. Desigur, sper ca originalul a fost semnat ! Nu-mi mai amintesc. Va rog un raspuns avizat. Multumesc.
Răspuns la discuția Succesiune - noul Cod Civil
Multumesc mult pentru raspuns. Acum sunt lamurita. O zi buna sa aveti !
Răspuns la discuția Succesiune - noul Cod Civil
Multumesc, Doamna. Daca mai puterti sa-mi acordati atentia, fratii intra impreuna cu parintii numai daca nu exista testament de niciun fel?...Sunt putin nedumerita, deoarece eu stiam...ca fratii, fiind de gradul 2, nu ar fi chemati la succesiune. Oricum, daca am inteles corect, fratii nu ar avea dreptul la contestarea unui testament in care nu ar figura ca mostenitori, neffind rezervatari. Problema s-ar pune NUMAI daca defunctul nu a lasat testament. Este asa ?...