avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 802 soluții astăzi
Forum Activitate dorin1951

Activitate dorin1951

am achitat ratele de leasing si cele de casco+ TVA .
am de achitata valoarea reziduala (transfer de proprietate ;valoarea la care se face transferul de proprietate).
la valoarea reziduala se percepe TVA , tinand cont ca l-am platit la ratele de leasing ?
BUNA ZIUA
am o problema legata de o solicitare de recalculare puncte de pensie.va cer sprijinul.
am iesit la pensie in septembrie 2013.
dupa aceasta data , angajatorul a depus declaratii rectificative nominale de asigurare , pentru perioade anterioare aferente anilor 2008-2010 (in total 19 declaratii aferente la 19 luni din acesti ani).aceste declaratii rectificative survin in urma obtinerii unor drepturi salariale pentru ani specificati , castigate in instanta si incasate in luna august 2013 , in total 25000 brut.
in consecinta am solicitat recalcularea pensiei.
a rezultat o crestere de 10 lei a pensiei .
dupa informatiile pe care le detin , aceasta crestere INFIMA se datoreaza faptului ca s-a calculat punctul de pensie , luandu-se in considerare aceasta suma ca un castig al lunii in care s-au facut viramentele si nu aferent lunilor in discutie.s-a tinut cont de plafonul maxim al castigului din luna in care s-a facut viramentul(rezultand o micsorare a punctului de pensie) si nu pentru lunile pentru care s-au depus declaratiile rectificative.
aceste sume rectificative nu au fost datorii restante ale angajatorului , ci au devenit obligatii salariale in urma deciziei instantelor(hotarari irevocabile)
consider ca acest mod de RECALCULARE este incorect si afecteaza pensia mea.
doresc sa-mi confirmati daca am eu dreptate sau casa de pensii.
Discuție Cota indiviza
scara mea are un subsol cu fereastra spre afara , care a fost amenajat cu gresie , lambriu , instalatie electrica cu aplice si prize , instalatie de apa rece si calda cu chiuveta si cu consum contorizat si incalzire de la instalatia de incalzire centralizata a scarii.este cota parte indiviza a apartamentelor.
putem inchiria acest spatiu cu destinatie BIROU ?
care sunt conditiile ? e suficient acordul proprietarilor > de 50 + 1 % ?
banii rezultati din inchiriere vor fi contabilizati la capitolul "venituri scara" la asociatie si vor fi utilizati pentru intrtinere-reparatii si amenajari parti comune ale scarii.
am contestat un titlu executoriu al casei de sanatate a transportatorilor.instanta de fond o respinge ca nefondata.recursul are ca hotarare IREVOCABILA , respingerea recursului(nu am primit inca hotararea).despre ce este vorba:in mai 2008 , am incheiat cu casa de sanatate a transportatorilor un "contract" de asigurare de sanatate.dupa cateva luni (ultima plata in august) nu mai achit cotizatia la fond pe considerente legate de modul greoi de plata si in idea ca renunt la pachetul de baza de asigurare.in ianuarie 2012 casa ma gaseste cu datorii.incearca sa ma convinga ca e necesar un alt contract cu toate ca eu din 2010 am iesit la pensie.refuzul meu duce la emiterea titlului executoriu pe care il contest.actul din mai 2008 , este supus legii 95 / 2006.dar ...nu are decat semnatura mea , din partea casei este numai o stampila cu nr de inregistrare si se numeste "CERERE/CONTRACT".NU INDEPLINESTE CONDITIILE PENTRU A FI ACCEPTAT DREPT CONTRACT.toata judecarea efectuata de instant de fond pleaca de la ideea ca acel act din mai 2008 are caracter de contract.
IN PLUS : legea 95/2006 prevede la art. 211 cum trebuie sa fie un contract incheiat intre casele de sanatate si asigurat.ACEST CONTRACT SE INCHEIE IN BAZA UNUI MODEL CADRU INTOCMIT DE CNAS(emis prin ord.345/08.08.2012 al CNAS , lucru pe care casa de sanatate a transportatorilor nu il respecta in anul 2008 .recursul se bazeaza pe acest articol care are drept urmare nulitatea actului din 2008 , IN A FI CONSIDERAT CONTRACT, deoarece nu respecta un MODEL CADRU IMPUS DE LEGEA 95/2006 , si deci TITLUL EXECUTORIU ESTE SI EL NUL , bazandu-se pe un act NUL.instanta de recurs nu tine cont de PREVEDERILE ACESTUI ARTICOL , DECIZAND SA RESPINGA RECURSUL.
CE AM DE FACUT PE MAI DEPARTE ? CUM POT FACE CA INSTANTELE SA RESPECTE PREVEDERILE LEGII 95/2006 art.211(corelat cu ord.345)?
CINE MA AJUTA CU UN SFAT ?
corect , se poate si pierde daca au dreptate.unde e dreptate nu incape tocmeala.
am spus :acum am 2.06899 puncte.
prin programul meu de calcul imi ies 2.07132;de aici diferenta.
nu cunosc softul lor.al meu e intocmit cf.legii si normelor de aplicare.
pina a solicita revizuire doresc sa fac eu o verificare corecta.nu are sens sa cer verificare daca nu ar rezulta diferente.in documentele de la ei am descoperit cifre gresite in principal la PS dar si la altele.orice om poate gresi la introducerea de date.iar corectarile sunt normale.
o sa incerc eu sa gasesc datele de calcul pentru perioada la care ma refeream , cea asimilata pentru care va rugasem.
oricum va multumesc pentru ajutor.
cu stima A D
imi pare rau , dar se pare ca nu m-am facut explicit.pe total(pentru 32ani si 10 luni) cind am iesit eu la pensie =
a)acum am 2,06899 puncte
b)pe recalcularile mele ies 2,07132
b) - a) =0,00233 x 732,8x12 luni(2012)=1,70742x12=20,48 ( =15 paini adica 2 saptamani)
daca calculam pentru 2013 = 2,07132 x762,1 = 1579 fata de 1577 - impozit si sanatate ramin de ~ 5 covrigi/luna....e mult , e putin ?
consider ca nu cer pomana.sunt drepturile mele muncite.
dar cum a "corectat" statul asta , valoarea punctului de pensie pentru 2012 cu inflatia si evolutia salariului mediu pe 2011 ? (cf. art 102 din lege) cf. raportarilor de la statistica.
acolo sa vezi crestere a valorii punctului.
EL sa nu dea , sa nu respecte legea LUI nu a mea si nici sa pretind , in conditiile date
drepturi cuvenite.m-am saturat de ipocrizie.in viata mea am "lasat" multe pentru stat.
de aceea spuneam ca mai am de facut corecturi la ultima perioada asimilata (facultate).
01.01.1975-31.07.1975;introducerea mea e ~ si doresc sa pun datele corecte.
poate aveti solutii si pentru ultima mea intrebare.
va multumesc.
am gresit , citeva miimi
domnule mircea ,
as mai dori un calcul (observ ca aveti datele necesare) pentru perioada asimilata 1975 -01.01 1975-31.07.1975.peroada asimilata facultate.
doresc sa cer recalculare si vreau ca in programul meu (de comparatie cu al lor-al meu executat in excel) datele sa fie corecte.
sunt problem in total de citeva sutimi.suficient sa solicit recalculare.
multumesc mult
cu stima ing.dorin alupoaei
aceasta lege poate fi considerate lege organica sau nu ?
inca o problema legata de art.102 , al. 1 si 2.
cine face aceasta majorare?nici normele metodologice nu stipuleaza acest lucru.
e secret ?chiar daca legea e publica ?(legi facute cu cap , nu ?)
1.in 2011 rata inflatiei a fost de 4,95 %
2. cresterea reala a castigului salarial mediu brut realzat a fost de
2020 lei(in 2011) - 1836 lei(in 2010) = 184 lei x 50 % = 92 lei.(date ale institutului de statistica)
in mod normal punctual de pensie pentru 2012 ar fi trebuit sa fie de =
732,8 +732,8x4,95/100 + 92 =860,2736 lei.
in mod anormal NU S-A APLICAT LEGEA . de ce ? cine raspunde ? cine trebuia sa o aplice?casa de pensii?
cui trebuie sa ma adresez ca sa recuperez acesti bani.poate se transforma si aceasta problema in fenomen , exact ca problema cu sanatatea , de s-au "umplut" tribunalele.

CUM se ASEAZA OUG 1/2013 , transformata in lege , peste 263/2010 ?OUG modifica in esenta citeva articole din 263 si"stabileste" punctual pentru 2013 la 762,1 , < decit nivelul normal ce ar fi trebuit sa fie pentru 2012.
nu seaman cu "taierile" salariilor bugetarilor ?
CARE SUNT CAILE DE ATAC NORMALE ?
astept raspuns documentat legal , nu pareri si comentarii.ale mele le-ati vazut mai sus.
multumesc anticipat.


multumesc mult , inca o data.
eu ma incurcam in calcule si greseam.