avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 550 soluții astăzi
Forum Activitate stefanupc

Activitate stefanupc

Multumesc mult pentru aceste comentarii domna avocat! Pentru a va face o imagine mai clara asupra situatiei:
Bunica mea a fost proprietara acestui teren de 5000mp, insa fiindca locuia in oras, inainte de 1989, o persoana a fost improprietarita de statul roman cu 500mp din acest teren pentru a-si construi casa, care a vandut apoi actualului vecin acest teren de 500mp, bunica primind in schimb in alt loc aceasta suprafata...se practica pe vremuri!
In '90 bunica a vrut sa ii vanda vecinului acest teren insa acesta a refuzat, totusi a inceput sa foloseasca acest teren in folos propriu fara acordul nostru. In tot acest timp, pana in 2011 cand am preluat efectiv acest teren, noi am achitat toate taxele si impozitele aferente acestui teren de 4500mp fara sa primim nimic de la vecin.
Dupa 2011, pentru ca noi nu locuim acolo ci venim doar ocazional, am decis sa ii lasam in folosinta vecinului aprox 1300mp din terenul nostru (pentru care tot noi platim toate taxele) -practic in prelungirea suprafetei acestuia, doar pentru a se uita din cand in cand daca e totul in regula la noi.
El insa a ingradit acum mai bine de jumatate acest teren motivand ca vrea sa isi extinda stupina, care si asa se afla in mare parte pe terenul nostru, iar copii sai au inceput sa spuna ca acela este terenul tatalui lor, fiindca el il foloseste!?
Divergentele au inceput acum cand i-am spus ca nu suntem de acord cu acest gard si el a zis ca daca nu acceptam, el renunta la tot terenul insa intra pe proprietatea noastra si taie toti pomii din curte, desi se poate vedea ca multi sunt mult mai batrani de 30 ani!
Cam aceasta este situatia! El practic a folosit acest teren si foloseste in continuare o parte din el fara a plati absolut nimic (nu am oricum pretentii) totusi pretinde ca va taia copacii.
Personal, nu stiu daca e corect sa fie despagubit in aceasta situatie!
Va multumesc inca odata pentru sfaturile competente!
Buna ziua,
Vecinul meu de proprietate a folosit fara acordul nostru (nu a solicitat iar noi nu ne-am interesat) timp de cativa ani (1990-2011) terenul nostru (4500mp) situat in intravilanul unei comune.pe care, conform spuselor sale a plantat niste pomi fructiferi.
In 2011 noi am preluat terenul, l-am intabulat, re-imprejmuit, si am facut o locuinta de vacanta pe acesta.
Acum vecinul spune ca vrea sa taie toti pomii din gradina fiindca au fost pusi de el, fara sa poata demonstra insa asta.
Chiar presupunand ca ar avea martori care ar atesta aceasta (e bine cunoscut si are relatii la primarie), are dreptul de a taia acesti pomi de pe proprietatea mea, mai ales tinand cont de faptul ca el a obtinut beneficii oricum de pe acest teren pana in 2011?
As aprecia raspunsuri cat mai la obiect si preferabil cu referiri la Codul Civil / legislatie, etc. Va multumesc!
Buna ziua,
Locuiesc intr-un imobil comun (tip 'vagon') iar vecinii din perete sunt extrem de galagiosi si recalcitranti.
Urmare a interventiilor repetate ale politiei, reprezentatii acesteia ne-au sugerat sa punem un paravan/gard (eventual metalic) inalt la limita dintre proprietati pentru a nu mai fi deranjati.
Este posibil din punct de vedere legal, tinand cont ca acest paravan nu va depasi latimea de aprox 2m (pana la calea de acces comun)?
Mentionez ca terenul de folosinta comuna este sub incidenta legii 112.
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri si eventuale sugestii.
Multumesc inca odata pentru sfaturi!

Referitor la concesionare ma gandeam la acea alternativa 'neortodoxa' insa care se practica de concesionare a terenului in vederea cumpararii ulterioare; totusi Dvs aveti dreptate, terenul este deja in folosinta mea...insa daca legea nu permite (tinand cont de regimul terenului) nu stiu cum as putea sa devin proprietarul sau!!

Oricum, voi proceda asa cum ati spus si va voi zice ce am rezolvat. Sper sa reusesc!
Va doresc o zi buna in continuare si weekend placut!
Va multumesc mult pentru raspuns!
Se pare ca legea in cauza este Legea112/95 actualizata in 2011. Mi s-a spus acum 2 zile ca inainte de 2011 era posibila obtinerea titlului de proprietate pe teren insa acum, in baza art. 26 a acestei legi ("Suprafeţele de teren preluate de stat sau de alte persoane juridice, aflate la data de 22 decembrie 1989 în posesia acestora şi care depăşesc suprafaţa aferentă construcţiilor, rămân în proprietatea statului.") acest lucru nu mai e posibil, insa sincer sa fiu, nu vad nicio reglementare clara ca aceste terenuri ramase in proprietatea statului nu pot fi instrainate (vandute sau eventual concesionate celor care le au in folosinta).
Totusi, raspunsul celor de la Primarie nu a fost prea convingator, mai ales ca incercand azi sa intru in amanunt cu privire la titlul de proprietate obtinut de vecin, mi s-a spus ca au verificat si de fapt vecinul a obtinut titlu pe constructiile aflate pe teren(aprox 300mp) !?!
Cand am rugat sa-mi arate schita amplasamentelor 'constructiilor' (inexistente dealtfel in realitate) mi s-a spus ca nu pot avea acces la acest dosar!
Credeti ca modificarea acestei legi (practic articolul mentionat) nu imi mai poate da dreptul de a obtine titlu de proprietate pe acest teren, eventual de a-l cumpara sau concesiona?
Va multumesc pentru intelegere!
Buna ziua,
Am cumparat casa cu Legea 112/1995 ,lege care nu mi-a dat posibilitatea sa cumpar si terenul aflat in folosinta casei,teren pentru care platesc chirie si impozit la primarie (in realitate nici nu folosesc toti metrii patrati de teren care sunt trecuti in contractul de chirie).
Intrebarea mea este, daca la momentul actual a aparut vreo modificare la aceasta lege (eventual in noul Cod Fiscal) in ceea ce priveste terenul,il pot cumpara?
Deasemenea,cum pot solicita reprezentantilor Primariei sa vina la fata locului si sa faca masuratorile si departajarea necesara mai ales ca terenul e in administrarea primariei!!
Mentionez ca suntem mai multe familii in acest imobil, fiecare cu terenul aferent, iar una din familii a obtinut titlu de proprietate pe terenul aferent lor in 2009, iar acum ni se spune ca nu mai e posibi!
Astept cu deosebit interes raspunsurile Dvs.
Multumesc