avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 477 soluții astăzi
Forum Activitate 17mariko

Activitate 17mariko

As fi vrut sa stiu daca poate fi deschis procesul in Belgia, daca faptele se petrec in Romania.
abuz de incredere, inselaciune in dauna avutului personal si in dauna statului (recuperare abuziva de TVA), amenintari contra persoanei si familei mele.
As vrea sa stiu daca este posibil sa incep o actiune judiciara in Belgia, civila sau penala (inca nu m-am hotarat, fiindca poate fi incadrata in ambele categorii), in conditiile in care eu voi lucra acolo cu contract legal de munca in urmatorii 2 ani (incepand din septembrie) la un Institut de cercetare european. As vrea sa deschid procesul acolo fiindca persoana pe care o voi da in judecata are o multime de contacte de familie sau de prietenie cu persoane ce lucreaza in sistemul juridic din Romania si cred ca nu voi avea succes aici. Pe de alta parte avand in vedere natura muncii pe care o voi avea acolo nu voi putea sa vin in tara la diverse termene, in conditiile in care sunt aproape sigura ca acest proces va fi tergiversat si compromis prin presiuni daca se va judeca in Romania.
As dori sa stiu cum pot vota la alegerile locale din localitatea de domiciliu, avand in vedere ca aceasta difera de localitatea unde voi participa ca observator ?