avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 456 soluții astăzi
Forum Activitate georgiana_marinache

Activitate georgiana_marinache

multumesc pentru informatii. O zi buna
Buna ziua,
Am o cunostinta care a lucrat o perioada in Romania si a avut permis de sedere temporara in baza contractului de munca. Societatea la care a lucrat nu ii va mai prelungi contractul de munca iar permisul de sedere ii expira intr-o luna. Domnul doreste sa infiinteze o societate comerciala al carei administrator si asociat va fi ( asociat impreuna cu alte 3 persoane) si ar dori sa stie daca poate obtine permis de sedere in baza functiei sale de administrator. De asemenea as dori sa stiu daca este necesara si o investitie majora pentru obtinerea permisului. Am auzit ceva despre 100.000 Euro sau mai mult. Mentionez ca domnul este catatean non-UE iar afacerea sa in Romania va consta in deschiderea unui restaurant de tip fast-food. Orice raspuns mi-ar fi de mare ajutor.
Va multumesc anticipat.
O zi buna in continuare!
Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti daca stiti cumva despre o lege noua prin care angajatii expati non-UE nu mai pot lucra cu contract international si contract local ci trebuie sa incheie doar contract local pierzand astfel beneficiile stipulate in cel international. Daca imi puteti preciza numarul acestei legi sau un link catre aceasta mi-ar fi de mare folos.
Multumesc
O zi buna in continuare
Buna dimineata ,
Imi puteti spune unde pot gasi Legea 31/1990 modificată prin efectul Legii nr. 76/2012 – în vigoare de la 2 iunie a.c.? Multumesc
Buna dimineata
Mama mea detine un apartament pe care doreste sa-l inchirieze. La admin financiara i s-a spus ca nu este posibil decat daca semneaza si tatal meu . Acest lucru nu este posibil deoarece tata locuieste de mai mult timp in provicie pentru a avea grija de bunicul meu care este grav bolnav si nu il poate lasa singur . Cum am putea incheia acest contract fara a fi necesar ca tata sa vina sa semneze?
Multumesc