avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 714 soluții astăzi
Forum Activitate gabi86

Activitate gabi86

Buna seara
In anii 2013si 2014 Consiliul local emite doua HCL in care nu prevad aplicarea unui procent de 30% din valoarea de inventar a cldirii neevaluate. Serviciul taxe si impozite nu emite decizie de impunere si incaseaza impozitul 1,5% din valoare. Pe chitante se specifica REEVALUAT. In anul 2019 serviciul taxe si impozite efectueza o inspectie fiscala la s.r.l.-ul cu pricina si emite decizie pentru anii 2013 si 2014 cu procentul de 30% si motiveaza ca a aplicat 1,5% din eroare.Nu mai spun ca si suma la care au aplicat 30% nu era valoarea anterioara primei reevaluari ci valoarea dinaintea ultimei evaluari.(O expertiza dispusa de instana indreapta acest aspect).Pentru anii 2013 si 2014 nu s-au emis decizii de impunere.Daca se emiteau aveam posibilitatea sa ma conformez sau dreptul sa contest.Acum nu pot avea aceste drepturi. Ce pot face? In acest moment ne judecam la Judecatorie.
Răspuns la discuția Taxe
Multumesc pentru raspuns .
Am scris in loc de AF PF .In cazul de fata persoana nu vrea sa lichideze firma ci doa sa-si diminueze stocul .
Am inteles ca 90000se impoziteaza cu 16%, 10000 cu 24% tva iar ce ramane din10000 cu 16%
Discuție Taxe
Buna ziua

O persoana care are un PF ,platitor de TVA ,activitatea comert,vrea sa lichideze stocul de marfa .
Sa presupunem ca stocul este de 100000 din care 10000 adaos iar 90000 valoarea de achizitie .
Presupunand ca are toate taxele platite la zi.Stocul de marfa s-a acumulat in mai multi ani.
Ce taxe trebuie sa plateasca pentru a-si lua banii acasa .
Răspuns la discuția Nu vreau sa gresesc .
Buna ziua
Sunt asociat la un srl cu 50%.Pana in luna decembrie am fost si angajat la acelasi srl.In luna ianuarie din cauza comenzilor scazute am intrat in somaj. Incalc vreo lege daca muncesc in cotinuare la acelasi srl.

Multumesc anticipat
Răspuns la discuția Nu vreau sa gresesc .
Multumesc
Am omis sa spun ca incasez si somaj .
Buna,
Sunt asociat intr-un s.r.l. cu 50%.Pana de curand am fost si angajat la acelasi s.r.l.
Ma intereseaza daca incalc vreo lege daca lucrez in continuare fara a fi angajat .
Buna seara

Bunicul meu a avut 8 copii ,sase ditre acestia au primit cind s-au casatorit cu mici diferente 2,5ha fiecare ,ultimul casatorit 1,5ha .A venit regimul comunist si colectivizat pamintul. Mama mea si fratele cu 1,5ha au facut cerere pentru cele 2.5ha ramase .Toti fratii au primit titlu de proprietate pe terenul primit iar mama mea titlu comun cu fratele (cel cu 1,5ha).Fratele cu 1.5ha mai obtine ulterior un titlu pe 1ha de padure (tot de la bunicu)
Fratele cu 1,5ha +1ha de padure a decedat iar mostenitorii (succesiunea nu au dezbatut-o) pretind jumatate din titlul comun.
Cum se face iesirea din indiviziune si in ce cote?

cu stima
mutumesc anticipat
Buna ziua

Bunicul meu a avut 8 copii ,sase ditre acestia au primit cind s-au casatorit cu mici diferente 2,5ha fiecare ,ultimul casatorit 1,5ha .A venit regimul comunist si colectivizat pamintul. Mama mea si fratele cu 1,5ha au facut cerere pentru cele 2.5ha ramase .Toti fratii au primit titlu de proprietate pe terenul primit iar mama mea titlu comun cu fratele (cel cu 1,5ha).Fratele cu 1.5ha mai obtine ulterior un titlu pe 1ha de padure (tot de la bunicu)
Fratele cu 1,5ha +1ha de padure a decedat iar mostenitorii (succesiunea nu au dezbatut-o) pretind jumatate din titlul comun.
Cum se face iesirea din indiviziune si in ce cote?

cu stima
mutumesc anticipat