avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1870 soluții astăzi
Forum Activitate Robert_79

Activitate Robert_79

Robert_79 a scris:

Buna ziua, o intrebare daca poate sa-mi spuna cineva,respectiv daca procura generala este admisibila pentru reprezentare in Instanta pentru litigii de munca respectiv cu casa de pensii, sau trebuie alta procura, judiciara sau speciala in acest caz. In procura generala se mentioneaza ca mandantul poate fi reprezentat de mandatar in fata oricarei institutii publice cat si in fata Instantelor de judecata,poate restrange actiunea ,depune probe etc. prin mandatar.
In cauza este vorba de un mandant in varsta bolnav si se deplaseaza cu dificultate , faptul ca este in acesta situatie nu as vrea sa mai fac alta procura notariala,care din cate am auzit ar trebui sa precizeze in mod expres ca mandatarul are reprezentare impotriva deciziei de pensionare, in cazul de fata.
Dar faptul ca se numeste ,,p. generala...,are reprezentare oriunde....,cred.
Poate ma lamureste si pe mine cineva,,,,cu stima...,



Buna ziua, o intrebare daca poate sa-mi spuna cineva,respectiv daca procura generala este admisibila pentru reprezentare in Instanta pentru litigii de munca respectiv cu casa de pensii, sau trebuie alta procura, judiciara sau speciala in acest caz. In procura generala se mentioneaza ca mandantul poate fi reprezentat de mandatar in fata oricarei institutii publice cat si in fata Instantelor de judecata,poate restrange actiunea ,depune probe etc. prin mandatar.
In cauza este vorba de un mandant in varsta bolnav si se deplaseaza cu dificultate , faptul ca este in acesta situatie nu as vrea sa mai fac alta procura notariala,care din cate am auzit ar trebui sa precizeze in mod expres ca mandatarul are reprezentare impotriva deciziei de pensionare, in cazul de fata.
Dar faptul ca se numeste ,,p. generala...,are reprezentare oriunde....,cred.
Poate ma lamureste si pe mine cineva,,,,cu stima...,
Buna ziua, am un bunic in varsta de 90 ani cu diverse afectiuni,printre care si aceea de a nu se putea deplasa.
Faptul ca locuieste la mine,si am dificultatii in ai asigura intretinerea intrucat trebuie sa merg la servici,m-am gandit sa ai gasesc o persoana care sa ai faca menanjul,si sa primeasca o indemnizatie de insotitor,dar din cate mi sa spus de la Primarie,ar avea dreptul la un insotitor doar in cazul in care bunicul ar avea o pensie de invaliditate de gradul 1.
Va intreb si pe dvs. daca poate avea un insotitor care ptr. ingrijirea bunicului poate sa primeasca si o indemnizatie,in conditiile in care eu am un salariu minim pe economie,iar bunicul are o pensie de stat de 134 lei fiind si veteran de razboi cu idemn. 250 lei.
Potrivit legilor fondului funciar,comisiile locale si judetene trebuie sa indeplineasca procedura de retrocedare in baza documentelor depuse de solicitant la dispozitia comisiilor si a actelor din arhiva,registre agricole etc.
Declaratia pe propria raspundere a unui mostenitor care a depus cerere de retrocedare ,nu cumva este statutara in decizia comisiilor de a retroceda prin reconstituire sau constituire de familie ...,in cazul in care ceilalti mostenitori nu au depus in termen cerere de retrocedare..?
Consider ca legile sunt facute in baza unor stari de fapt sau a unui rationament,sau cel putin asa ar trebui....:hm:
In definitiv Titlul de Proprietate a fost depus la Primarie,dar nici pana in prezent comisiile locale si judetene nu a dus la indeplinire hotararea instantei investita cu titlul executoriu.
Ce credeti ca ar trebui sa fac sa iau legatura cu un executor judecatoresc sa sa deschid actiune in Instanta cu obligarea la daune cominatorii ptr. neexecutarea hotararii.
Poate ca in Instanta ma va costa mai putin...:-/ ,dar nu stiu car ar fi temeiul de drept...,poate ma ajuta cineva...,
Stima....
Buna seara tuturor...,revin cu o intrebare daca poate sa-mi spuna cineva ce dispozitii cuprinde un HCJ, ptr. revendicare terenuri,si in baza caror acte se stabilesc mostenitorii...?
Este suficient ca unul dintre mostenitorii sa depuna cerere ptr. retrocedare in numele tuturor mostenitorilor,sau trebuie ca fiecare mostenitor sa depuna cerere in parte..?.
Unde se mentioneaza daca se solicita retrocedarea prin reconstituire sau constituire de familie....,in cerere sau in declaratia pe propria raspundere...?



In concluzie,Instanta poate sa judece cauza cum vrea, adica e indangibila...?
Daca nu judeca dosarul in mod just sau cu impartialitate...,atunci asta e...:-/
Halal democratie....
Buna seara...,am o intrebare daca poate sa-mi raspunda cineva,referitor la faptul in care actul de justitie se desfasoara defectuos in solutionarea cu celeritate a unor dosare,si sun dovezi certe in acest sens,unde as putea sa ma adresez pentru stramutarea dosarului la alte Instante de judecata,respectiv in alt judet,pentru a nu fi solutionate de aceleasi Instante care in prima faza au competenta teritoriala dar care au judecat defectuos ,cu partialitate cauzele.
Ptr. un raspuns va multumesc anticipat !
In conditiile publicarii pierderii T.P. in monitorul oficial, comisia locala si judeteana trebuie
sa dispuna imediat rectificarea T.P.,sau trebuie sa treaca o anumita perioada de timp dupa data publicarii in M. Oficial,si ulterior sa se dispuna rectificarea titlului..?
Buna ziua,am o intrebare daca imi poate spune cineva referitor la faptul ca in urma cu 2 luni am investit cu formula executorie la judecatorie,o sentinta civila prin care sa admis rectificarea unui titlul de proprietate.
Cererea ptr. punere in executare si sentinta am trimis-o prin posta la Primarie pentru rectificare titlul de proprietate privind amplasamentul topografic si vecinatati ptr. un teren intravilan mentionat in titlul.
De curand am primit un raspuns din partea Primariei ca ptr. a pune in executare sentinta,trebuie sa le comunic Titlul de Proprietate in original.
Faptul ca eu nu detin acest titlul de prop. in original decat o copie legalizata..,Primaria nu ar trebui sa se comformeze si sa treaca la executarea sentintei,in baza T.P.-legalizat..?.
Titlul de prop. il detine o verisoara de a mea care nu vrea sa il duca la Primarie,
ce pot sa fac in acesta situatie..,sa sesizez Politia sau sa o dau in judecata..?
Mostenitorii de drept inscrisi in titlul de prop. este tatal meu si mama acesteia (defuncta). Ptr. rectificare ar trebui sa il predea dar nu cunosc motivele ptr. care nu merge cu T.P. la Primarie. Poate cunoaste cineva ...,ce demers trebuie sa fac,in aceasta situatie...?