avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 969 soluții astăzi
Forum Activitate rastelistu

Activitate rastelistu

Buna ziua
Am cumparat luna aceasta o masina adusa din germania ,proprietarul care a cumparat masina de la neamt este roman .El cand a adus masina din germania a aduso pe trailer deci fara nr de tol si a scos de la noi un rand de nr rosii atat.
Eu cand am cumparat aceasta masina de la el ,mi-a dat urmatoarele acte :
Tuv Mare ,Tuv Mic ,C-V intre el si neamt ,C-V intre mine si el ,copie dupa CI al lui ,o declaratie pe proprie raspundere ca a adus masina pe trailer ,declaratia fiscala si certificatul de ataestare fiscala pentru persoane fizice cum ca nu figureaz cu datori la bugetul local, acesta din urma are termen de valabiltate pana pe 31 08 2013.
Ca sa pot sa o iau in evidenta la fisc mi s-a spus ca imi trebuie cartea masini in romana de la rar,dar eu sunt programat pentru aceasta abea pe 13 09 2013 ca sa o fac la RAR :
Acum am si eu o intrebare lagata de certificatul fiscal si anume ?
Mai este valabil acesta pe care il detin cu termen de valabiltate pana pe 31 08 2013 ,atunci cand imi vor elibera cei de la RAR cartea in romana ?
Cum as ptea sa formulez si eu o cerere pentru decontarea facturilor de transport la un proces (un model,tip sau daca este ceva standard),eu mergand de fiecare data la proces cu masina personala si de fiecare data ,cand merg intru la peco si alimentez dupa care cer factura .Am toate facturile dar am inteles ca trebuie sa depun si o cerere pe langa acestea ! Va rog sa ma ajutati si pe mine din acest punct de vedere daca se poate . Va multumesc .
Va multumesc de raspuns !!!
In primul rand va multumesc de raspuns ,iar in al doilea revin cu o alta intrebare "eu am cumparat o masina in valoare de 4000E de la un asa zis proprietar ,ca urmare sa aflu ca de fapt masina nu era al lui .El inculpatul facuse un schimb de masini cu proprietarul de drept si inselandul si pe acela .Drept urmare l-am dat in judecata si eu si proprietarul masini de la mine ,bineinteles ca am fost la politie am facut plangere dupa care am fost citat de un procuror ,acolo la fel am facut plangere, acesta spunandumi ca eu sunt cumparator de buna credinta si ca nu imi va lua masina paina cand nu se termina procesul. Idea este ca eu daca nu imi iau un avocat ce se poate intampla ?
Buna ziua. Am primit o citatie din care citez " Subsennatul A (adica eu) cu domiciliu etc...,este chemat in aceasta instanta ,camera Sala1 penal,fond penal fp8,in ziua de xx xx xxxx ,ora x:xx,in calitate de parte vatamata,in proces cu X in calitate de inculpat, Y in calitate de inculpat pentru Fond -inselaciunea (art.215 C.p.).
Partea citata are dreptul la un aparator cu care sa se prezinte la termenul fixat.
In cazurile prevazute de art.171 alin.2 si 3 Cod Procedura Penala,apararea este obligatorie, iar in cazul in care partea nu isi alege aparator cu care sa sa prezinte la termenul fixat, i se va desemna un aparator din oficiu.
In vederea exercitarii dreptului la aparare,partea citata poate sa consulte dosarul aflat la arhiva instantei.
Partea careia, personal, prin reprezentant sau aparator ales sau prin functionarul sau persoana insarcinata cu primirea corespondentei, i s-a inmanat in mod legal citatia pentru un termen de judecata nu mai este citata pentru termenele ulterioare, ciar daca ar lipsi la vreunul dintre aceste termene cu exceptia situatiilor in care prezenta acestora este obligatorie porivit legii."
Am intrat pe acest forum in speranta de a ma ajuta cu acesti termeni judiciari pentru ca nu cunosc nimic din acest domeniu si vrea sa stiu cum este mai bine de facut .
Intrebarile mele acum sunt ?
1.Ce inseamna fond penal ?
2.Ce inseamna"in calitate de inculpat pentru Fond"?
3.Trebuie sa imi caut un avocat(a)?,sau este bun si cel din oficiu?,tinand cont ca eu sunt din BV. iar instanta este la VN.
Va multumesc si astept raspunsurile voastre !.