avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1440 soluții astăzi
Forum Activitate Stoiadenisa

Activitate Stoiadenisa

Buna ziua,

Va rog frumos sa ma ajutati, daca se poate, cu urmatoarea speta:

O salariata a efectuat pana in luna martie 2015, 20 de zile de concediu de odihna, din cele 21 aferente anului 2015.
In data de 16.04.2015, solicita incetarea CIM cu acordul partilor, incepand cu data de 16.04.2015.
I se inceteaza contractul incepand cu aceasta data, avand astfel cu 10 zile lucrate in luna Aprilie, pana la data incetarii.
In momentul in care am vrut sa ii calculez salariul pentru luna Aprilie, lichidarea, am luat in considerare cele 14 zile de CO efectuate in avans, pentru a-i retine banii pe aceste zile. Problema este ca atat venitul aferent lunii Aprilie este mai mic decat suma ce trebuie sa i se retina pentru CO necuvenit.

Nu stiu cum sa procedez. Va rog, daca se poate, sa ma ajutati cu un sfat.

Multumesc
Răspuns la discuția absente nemotivate
Ce lege permite sa pontezi un angajat ca absent nemotivat, in zilele libere legale?
Va multumesc frumos pentru citatele din lege.
Buna ziua,

Am urmatoarea speta:
- o persoana aplica pentru un post de Inginer de sistem in informatica. La angajare aduce o adeverinta de la facultate care, atesta faptul ca este absolvent a Facultatii de Inginerie, profilul calculatoare si tehnologia informatiei, specializarea calculatoare, cursuri de zi (4 ani), promotia 2010.

Intrebare: Poate beneficia de scutirea de impozit?

Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Răspuns la discuția Ajutor deces
Multumesc frumos. Legea am citit-o si eu. Eu am intrebat daca pot sa-i dau eu acest ajutor sau ar fi mai bine sa il ceara de la angajatorul angajatei, fiul acesteia sau sotul acesteia.
Discuție Ajutor deces
Buna dimineata!
Am un angajat a carui mama a decedat. As vrea sa il ajut cu acel ajutor de deces prevazut de L340/2013, art.17 dar, nu stiu daca pot. Nu inteleg prea bine cine poate primi si cine nu. Precizez ca mama angajatului era asigurata social.
Multumesc.
Ce se intampla daca nu s-a facut modificarea si transmiterea in REVISAL imediat dupa casatorie?
Din ce am citit mai sus, inteleg ca o persoana poate lucra la doi angajatori diferiti timp de un an(la unul cu functia de baza, 8h/zi iar la celalalt cu 4h/zi, functie secundara), iar in momentul calcularii stagiului de cotizare in loc de un an va avea 2?