avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 609 soluții astăzi
Forum Activitate dragosionescu

Activitate dragosionescu

Buna ziua
Sunt posesorul unui certificat pentru Persoane cu dizabilități grad Accentuat.
Sunt angajat al SC Electrocentrale București SA.
Va rog sa imi spuneți dacă beneficiez de prevederile Legii 153/2017 care acordă un spor de 15% la salariu persoanelor angajate in unitatile de stat.
Am un contract de munca cu 8 ore pe perioada nedeterminata. Pot incheia un alt contract de munca la o alta societate cu 8 ore?
Buna ziua
Daca lucrez in Bucuresti si am domiciliul in Rasnov-Brasov pot vota in Bucuresti la alegerile parlamentare ????
Va Rog si cu articol de lege !!!!
Multumesc !!!!
Buna ziua
Detin un certificat de handicap accentuat. Doresc sa stiu daca am dreptul la zile de concediu legal suplimentare fata de zilele anuale.
In Codul Muncii scrie ceva de 3 zile de cconcediu suplimentar.
Mai scrie ceva si de Contractul Colectiv de munca.

Multumesc
Daca inveti nu-ti poate face nimic
Discuție DIURNA EXTERNA
Va rog sa ma lamuriti in legatura cu acordarea diurnei in cazul deplasarii in straina tate si care este modul de calcul?


Răspuns la discuția CONTRIBUTII SANATATE
Nu sunt inregistrat ca PFA autorizata
Am un contract de reprezentare cu un broker de asigurari. Pentru veniturile obtinute m-i s-a oprit impozit 16%. Am fost informt ca incepand cu lune IULIE 2012 s-a modificat Codul Fiscal si trebuie sa mi se retina contributie la SANATATE pentru venituri.
Mentionez ca am un contract de munca cu norma intreaga in invatamant si stiam ca nu trebuie sa mi se retina decat impozit pe venit fara alte contributii(CAS, CASS, SOMAJ).

VA ROG SA MA LAMURITI SI PE MINE CUM ESTE LEGAL SI DATA MODIFICARII CODULUI FISCAL???????????????
#-o
Răspuns la discuția Pensie intretinere in natura????
Sunt foarte multe cazuri in care "mamicile" cer mii si zeci de mii de euro lunar. Sa-mi spuna si mie o " mamica" care este suma lunara de care are nevoie un copil de10 ani pentru un trai decent si apoi mai stam de vorba.
Se poate autoriza oPFA care are domiciliu provizoriu la adresa de DOMICILIU PROVIZORIU?