avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1467 soluții astăzi
Forum Activitate ralucaradulet

Activitate ralucaradulet

Buna, as dori sa stiu de cand o sa beneficiez de indemnizatia de crestere a copilului daca eu trebuie sa nasc pe data de 3 octombrie?
Vreau sa va mai spun ca am fost la munca pana in saptamana 35 de sarcina, pot depune dosarul dupa ce se termina cele 126 de zile de concediu, sau dupa 42 de zile de cand se naste copilul?
Se poate sa depun dosarul in timpul celor 126 de zile de concediu?
DORESC SA INAINTEZ O CERERE DE MAJORARE PENSIE ALIMENTARA.
INTREBAREA MEA ESTE , DACA FOSTUL SOT SA RECASATORIT SI ARE UN COPIL DIN CASATORIA ACTUALA SE VA MAI PUTEA FACE O MARIRE DE PENSIE SAU SE INPARTE INTRE CEI DOI COPII, DIN PRIMA SI A DOUA CASATORIE?
Răspuns la discuția lipsa in gestiune
cum am putea face noi aceasta dovada si unde ar trebui sa ajunga ea?
daca am fi date in judecata pentru acea lipsa ei ar putea aduce vreo dovada ca acei bani lipsesc, noi neluand nici un ban sau bun din acel magazin?
nu mi se pare corect sa lucram fara nici un ban 3 luni pana isi recupereaza ei lipsa noi neavand nici o vina de lipsa acelor bani
Răspuns la discuția lipsa in gestiune
nu am avizat in scris pur si simplu le-am spus dar nu au vrut sa auda de asa ceva. au zis ca ne da perisaj pe marfa in valoare de 0.3%, dar perisajul ne este dat doar pe marfa care intra in magazin nu si pe ce-a care iese(returul). au spus ca nu suntem comerciante si ca nu stim sa acoperim lipsa care este la facturi
Răspuns la discuția lipsa in gestiune
nu marfa nu corespunde tot timpul cu cea inscrisa pe factura. la unele produse avem lipsa chiar si 100gr/produs. la unele facturi am avut lipsa si de 10 lei. de 2 ori pe zi primim marfa iar cele 2 facturi adunate ne da o lipsa cuprinsa intre 4-15 lei

vreau sa mai mentionez faptul ca noi aveam un caiet in care ne tineam evidenta la marfa intrata ,retur si monetare
Răspuns la discuția lipsa in gestiune
da marfa este cantarita la primire iar noi trecem valoarea reala a marfi
buna, am si eu niste nelamuriri in legatura cu niste lipsuri in inventare.
lucrez la o firma care detine 4 magazine, eu lucrand impreuna cu mama mea la unul din ele, acesta fiind un magazin alimentar, dar in care se vinde si foarte multa carne.
in urma unui inventar facut in data de 01.06.2012 am iesit lipsa in valoare de 3100 de lei, iar dupa 10 zile ni sa facut un nou inventar unde la fel ni sa spus ca avem lipsa in valoare de 550 de lei. tin sa mentionez ca mama mea lucreaza de 14 ani la ei dar nu au fost probleme asta pana acum vreo 2 ani. toate fetele care au lucrat in acel magazin au iesit lipsa. vreau sa mai spun ca ei au o macelarie iar carnea care ne intra in magazin este livrata de la ei dar avem lipsa la factura nefiind cantarita bine de angajator.
angajatorul nu vrea sa ne plateasca salariul pana nu isi recupereaza lipsa iar daca vrem sa plecam ne ameninta ca ne da in judecata.
ar avea de castigat daca face acel lucru?
mai stiu ca in ani trecuti la fel a procedat si cu alte 2 fete pe care le-a scos lipsa in 2 saptamani cu 10000 de lei, au fost date in judecata dar au castigat deoarece ei nu au putut dovedi acea lipsa