Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatia de crestere a copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatia de crestere a copilului

Buna, as dori sa stiu de cand o sa beneficiez de indemnizatia de crestere a copilului daca eu trebuie sa nasc pe data de 3 octombrie?
Vreau sa va mai spun ca am fost la munca pana in saptamana 35 de sarcina, pot depune dosarul dupa ce se termina cele 126 de zile de concediu, sau dupa 42 de zile de cand se naste copilul?
Se poate sa depun dosarul in timpul celor 126 de zile de concediu?
1. Puteti solicita concediu crestere copil (CCC) oricand doriti dupa ce se termina concediul de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie = pre si postnatal).

2. - Puteti solicita CCC incepand cu a 43-a zi de la nasterea copilului dar pentru asta trebuie sa renuntati la restul de concediu postnatal (lauzie).
- Adica sa va luati concediu medical numai pana in a 42-a zi de la nasterea copilului.

3. Nu puteti beneficia in acelasi timp si de concediu postnatal si de CCC.