avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 462 soluții astăzi
Forum Activitate andreeadascalu

Activitate andreeadascalu

buza ziua , as dori sa va intreb ce alternative am la contractul individual de munca , care e mai rentabil pentru mine si pentru angajator, pfa? sau conventia civila ? , mentionez ca de meserie sunt contabil
o cunostinta care munceste in afara , doreste sa achizitioneze mai multe apartamente , spre a le inchiria , adica 3,4 apartamente , cat impozit sau mai bine spus cum se stabileste cat impozit va plati ? si mai am o intrebare care sunt taxele care se platesc la cumpararea unui apartament?
va multumesc anticipat pentru raspunsuri .
am 2 contracte de munca cu cate 2 ore in vigoare in bucuresti , din 01.06. am si un contract de prestari servicii cu o farmacie ( mentionez ca sunt persoana fizica autorizata in acest sens) am mers la casa de sanatate bucuresti sa intru in legalitate cu contractul de prestari , si mi-a completat doamna de acolo o declaratie conf careia trebuia sa platesc 5,5% la 700( sal minim pe ec ) pt contractul de prestari ,dar imi spune ca nu pot cotiza la cas bucuresti deoarece am adresa de domiciliu in braila , f bine , am venit cu actele la braila unde mi s-a spus ca trebuie sa platesc 5,5% la 4250 cat este de fapt tariful lunar la contractul de prestari tocmai datorita faptului ca am si acele contracte de munca in vigoare , ca daca nu erau ele plateam la sal minim pe ec . Intrbare :CE CASA DE SANATATE GRESESTE ?
Răspuns la discuția probleme hidroizolatie
daca nu va suparati, care sunt aceste masuri legale la care pot apela , la care faceti de fapt referire , in caz ca nu se rezolva ?
Răspuns la discuția probleme hidroizolatie
va multumesc foarte mult pentru raspunsurile oferite pana acum , dar cu riscul de a parea prea insistenta va mai intreb odata , exista vre-un act normativ care sa reglementeze cat % din suprafata trebuie sa fie deteriorat ca sa se inlocuiasca hidroizolatia ? sau care sa specifice ce termen trebuie sa treaca de cand a fost inlocuita ultima data? sau cand se inlocuieste si cand se carpeste pe ici pe colo? ca vecinul meu mi-a facut o intreaga morala pe tema asta ce daca mie imi curge apa in bucatarie din plafon , de stau cu ligheane cand ploua trebuie sa astept sa se degradeze 20% din suprafata ca sa se inlocuiascca, si dupa cum am vazut a influentat-o si pe d-na presedinta in acest sens.
va multumesc anticipat pentru raspunsuri si va rog sa imi scuzati insistenta
Răspuns la discuția probleme hidroizolatie
da , avem asociatie de propietari, avem presedinte , am vorbit cu el (ea ),este de fatp o doamna , initial a spus ca este de acord cu cerea noastra , verbal , dupa aceea a revenit si la cererea unei vecine care nu doreste sa participe cu bani a spus ca trebuie mai intaii sa facem sedinta , dar asta nu inteleg daca de ce e necesara sedinta daca legea spune ca trebuie reparat ?
buna ziua, va rog frumos daca poate cineva sa ma ajute cu cateva lamuriri,locuiesc intr-un bloc cu 4 nivele , la etajul 4 , am facut hidroizolatia in anul 2002 , acum imi ploua in casa , am lua t legatura cu vecinii , trebuie sa specific ca vecinii mei de palier nu sunt interesati de inlocuirea hidroizolatiei unul motivand ca vrea sa vanda ap iar iar la celalat ap a murit propietarul iar , mostenitorii nu se inteleg intre ei , am luat legatura cu ceilalti vecini si mi s-a apus ca nu sunt de acord cu inlocuirea hidroizolatiei pentru ca nu e deterioarata pe o suprafata mai mare de 20% , intrebare cine face aceasta constatare? ce lege stabileste ca trebuie sa fie degradata 20% din suprafata ? sau dupa ce perioada se poate schimba hidroizolatia , care e procedura , trebuie facuta sedinta cu propietarii sa le ceara acordul sau comitetul executiv al asociatiei de prop decide sa repare terasa?