avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 828 soluții astăzi
Forum Activitate ioana8512

Activitate ioana8512

Mama mea are un credit de nevoi personale pe care nu l-a mai platit din 2009, ramanand fara loc de munca..ca bunuri are o locuinta impreuna cu tatal meu si o masina...poate fi executata in aceste bunuri, chiar daca creditul nu este cu garantie imobiliara???
[
Buna..Am un contract de intretinere cu o matusa pe un imobil..Pe acest tern mi am ridicat o locuinta..am autorizatie de constructie..inca nu am terminat lucrarile...deci nu am proces verbal de redare primire si nici intabulata nu este locuinta...terenul cu locuinta veche sunt intabulate..Actul de intretinere l am facut in anul 2006...pana acum toate bune si frumoase...acum fiul matusii se intoarce dupa 30 de ani si intentioneaza sa bage actiune in instanta sa darame actul...din cate stiu el nu are nicio calitate...doar matusa poate darama actul..si cu motive intemeiate....acum intrebarea mea este daca prin absurd sa zic ca baga actiune in instanta si ar reusi prin absurd sa darame actul...ce s ar intampla cu constructia care este a mea...ridicata pe numele meu..???

Prietenul meu a facut in anul 2006 un contract de intretinere cu uzufuct viager cu o matusa. Imobilul a fost dobandit de matusa vaduva.
Matusa are un fiu care a fost plecat 30 de ani. Acum fiul se intoarce si ne ameninta cu 2 probleme: ori ii dam jumatate din casa ori actioneaza in instanta ca nu am ingrijit o pe batrana.
Mentionez ca prietenul meu a avut grijia de batrana: a platit impozitele, curent, cablu, lemne, munca in gospodarie, i-a luat reteta si medicamentele lunar de la medic. Totusi, nu pot sa zic ca mai are toate chitantele...pentru a demonstra lucrurile astea...le avem dar nu pe toate. Martori sunt.. vecini, prieteni, rude care au vazut lucrul asta.
Matusa intrebata daca a fost ingrijita..spune ca da...dar la randul ei si ea vrea sa ii dea fiului jumatate din casa.
Mai mentionez faptul, ca matusa a facut un atac cerebral..si in urma acestuia...a uitat foarte multe lucruri, nume..gandeste dar nu in totalitate..adica daca o intrebati in ce luna suntem si in ce zi nu ar stii ce sa zica.
Intrebarea mea este: cat de usor sau cat de greu se poate darama un contract de intretinere autentificat de notar? Mentionez ca prietenul meu a mai fost plecat si pe afara..dar in lipsa acestuia eu si tatal lui i am luat medicamente batranei, i am ingrijit curtea, i am cumparat lemne, etc. Mai mentionez ca pe acest teren prietenul meu si a ridicat o casa..cu acte...cu autorizatie..intabulata. In cazul in care sa zicem nu am avea castig de cauza ..ce se va intampla cu aceasta casa? Ar putea prietenul meu sa deschida actiune in instanta deoarece 6 ani batrana a fost multumita si acum la aparitia fiului, aceasta incearca sa scape de noi..nemaivrand sa o intretinem?