avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 666 soluții astăzi
Forum Activitate andu2

Activitate andu2

Buna ziua,
Multumesc pt raspuns.

La banca mi-au zis ca as putea transfera daca platesc salarii sau dividente... dar eu sunt PFA, nu am nici salarii nici dividente ...

Simplul fapt ca sunt titularul ambelor conturi (cel de PFA si cel personal) ... ce acte justificative as putea "inventa" ... ca nu sunt SRL, pe PFA ar fi trebuit sa fie banii mei ... declaratie pe proprie raspundere merge?

Ma intereseaza in special din perspectiva ANAF, sa nu-mi dea amenda.

Ce ma sfatuiti?

Multumesc,
Buna ziua,
Am un PFA in sistem real pe cod caen 6201.

Vreau sa stiu daca am voie sa transfer online, prin internet banking, bani din contul de PFA din banca in contul meu personal, conform cu actualizarile din 2019 ale legii 344/2018 si 70/2015 ?

Acolo spune ca as avea nevoie de acte justificative - dar faptul ca sunt titularul pfa-ului si contul personal e al meu, nu e de ajuns?

Multumesc frumos,
Andrei.
Buna ziua,

As dori sa stiu, pot sa imi infiintez o microintreprindere al carei scop de activitate sa fie programarea web, pe baza de contract, pentru o firma din strainatate.

Deci, daca imi fac microintreprindere, pot apoi sa semnez un contract cu o firma din strainatate, in baza caruia firma mea ofera firmei din afara programare web?

Nu poate nimeni sa ma ajute? :(
Am mai citt pe net si am aflat ca, dupa legea din 2012, ar trebui sa platesc astfel:

Cotele de contributii sunt:
a) cota individuala de 10,5%, pentru contributia de asigurari sociale, corespunzatoare conditiilor normale de munca, potrivit legii;
b) cota individuala de 5,5%, pentru contributia de asigurari sociale de sanatate

Deci asta inseamna 16% impozit + 10,5% + 5.5% corect?

Rugamintea mea este sa-mi spuneti ce anume ar trebui scris pe contract si daca formalitatea este legala in Romania.
Buna ziua,

Am mare nevoie de ajutorul dvs constand in cateva sfaturi:

Sunt persoana fizica din Romania si sunt programator Web.

Am o ofert de munca din partea unei firme din America.
Munca propriu-zisa va fi de tip programare web, online, de la mine de acasa; 8 ore pe zi, dupa programul firmei din America.

Firma a spus ca este dispusa sa-mi trimita un contract, daca eu doresc acest lucru.

Pe mine, cel mai mult si cel mai mult ma intereseaza sa fiu in legalitate fata de statul roman, sa pot plati cei 16% impozit si sa fie totul ok.
Carte de munca, asigurari, etc - nu se pune problema, contractul va fi cel mai probaibl de tip colaborare. Sunt ok cu aceasta, dar vreau sa fie legal.

Ce anume trebuie sa cer firmei respective sa scrie pe contract si cum trebuie acest contract sa fie realizat in asa fel incat, fata de Statul Roman, sa fiu in legalitate?

Contractul apoi va trebuit tradus legalizat in lb. Romana?
Contractul va fi trimis pe net cel mai probabil, semnat, apoi tiparit, semnat, scanat si trimis inapoi.

Va rog frumos sa-mi spuneti ce anume trebuie sa scrie pe acest contract incat sa fie legal in Romania si sa fiu acoperit dpdv legal.