Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Transfer bani intre contul PFA si contul personal al ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Transfer bani intre contul PFA si contul personal al titularului PFA

Buna ziua,
Am un PFA in sistem real pe cod caen 6201.

Vreau sa stiu daca am voie sa transfer online, prin internet banking, bani din contul de PFA din banca in contul meu personal, conform cu actualizarile din 2019 ale legii 344/2018 si 70/2015 ?

Acolo spune ca as avea nevoie de acte justificative - dar faptul ca sunt titularul pfa-ului si contul personal e al meu, nu e de ajuns?

Multumesc frumos,
Andrei.
andu2, utilizator
Puteti sa transferati online cu acte justificative (intrebati la banca aceea ce acte trebuie ca sa va transferati catigul anual al pfa ramas dupa impozitare) in contul personal.
Buna ziua,
Multumesc pt raspuns.

La banca mi-au zis ca as putea transfera daca platesc salarii sau dividente... dar eu sunt PFA, nu am nici salarii nici dividente ...

Simplul fapt ca sunt titularul ambelor conturi (cel de PFA si cel personal) ... ce acte justificative as putea "inventa" ... ca nu sunt SRL, pe PFA ar fi trebuit sa fie banii mei ... declaratie pe proprie raspundere merge?

Ma intereseaza in special din perspectiva ANAF, sa nu-mi dea amenda.

Ce ma sfatuiti?

Multumesc,
Nu trebuie sa va intereseze din perspectiva ANAF in acest caz concret ci doar din cea a bancii ca sa va lase sa faceti operatiunea. La pfa nu e ca la srl unde trebuie sa justificati si sa nu folosit in scop personal banii firmei.