avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 407 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Transfer bancar PFA norma de venit
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Transfer bancar PFA norma de venit

Buna ziua,

CEC bank imi cer un document justificativ pentru a transfera bani din contul de PFA (norma de venit IT) catre contul meu personal din alta banca.

Este abuziv?

Ei spun ca un contract de imprument ar fi OK

Nu inteleg de ce trebuie sa fac un act fals pentru a transfera banii mei?



Va multumesc mult,
Florin


Cel mai recent răspuns: horatiusasu , utilizator 22:48, 8 Decembrie 2014
Banii pfa-ului sunt bani personali, nu trebuie justificat transferul din acest punct de vedere.
Va multumesc,

CEC spune ca orice PFA este persoana juridica si orice transfer trebuie justificat
:(

Nu m-au last sa scriu la justificare ca' vreau sa dorm pe bani' sau sa le dau foc ptr ca sunt ai mei.

Vor un document in care sa scrie de ce transfer banii:
- cumparare teren
-masina
-imprumut
etc


Ma deranjeaza sa 'inventez' un document care va ramane la banca doar pentru a avea acces la bani


PFA NU este persoana juridica. Persoane juridice sunt, spre exemplu:
a) societatile (foste comerciale)
b) societatile civile
c) institutiile statului
d) asociatiile si fundatiile
etc.

Repet, PFA nu are personalitate juridica, iar Dvs. aveti dreptul sa ridicati bani sau sa ii transferati in alt cont, mai ales ca nu va intreaba nimeni de cheltuieli deductibile, cata vreme platiti impozit la norma

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Transfer de valuta pfa -> pf amatei amatei Buna ziua, Am doua conturi in EUR - unul pe PFA (unde fac incasari) si unul pe PF. Am incercat sa fac un simplu transfer de valuta din contul de PFA in ... (vezi toată discuția)
Transfer bani intre contul pfa si contul personal al titularului pfa andu2 andu2 Buna ziua, Am un PFA in sistem real pe cod caen 6201. Vreau sa stiu daca am voie sa transfer online, prin internet banking, bani din contul de PFA din ... (vezi toată discuția)
Transfer din contul de pfa in contul personal marin05 marin05 In cazul in care transfer bani din contul personal de PFA la norma de venit in contul personal, e necesar document justificativ? (vezi toată discuția)