avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 965 soluții astăzi
Forum Activitate erikabadu

Activitate erikabadu

Multumesc pt raspuns.
Eroarea cred ca a aparut in 1990 cand fostul proprietar nu a specificat ca pt terenul aferent casei nationalizate a fost despagubit ( deci cei 260 mp au intrat in posesia statului cu despagubirea proprietarului).

Primul act in care apar 477 mp trbuie rectificat? Prin ce procedura?
Buna ziua,
La dezbaterea succesiuni, exista posibilitatea ca un mostenitor sa cedeze dreptul la o casa in favoarea altui mostenitor, mergand mai departe un mostenitor sa cedeze dreptul la un spatiu comercial in favoarea unui alt mostenitor, ei la randul lor cedand un teren in favoarea mea?

In afara de modalitatea cea mai simpla, fiecare cu cote parti din toata masa succesorala, mai exista si alta modalitate?
Nu vrem sa fim coproprietari. Vrem sa impartim la buna invoiala imobilele in cadrul succesiunii.

Si alta speta, ca sa nu mai deschid subiect nou:
Este vorba de un teren de 477 mp pe care se afla 2 case, una din case a fost nationalizata, cealalta a ramas propietarului.
In 1990 parintii mei au cumparat casa de la proprietar, pe acte figurand casa si tot terenul 477 mp. Apoi in 2000 au cumparat de la ICRAL cealalta casa, descoperind tocmai acum ca pe contractul de la ICRAL figureaza casa si 260 mp
Deci terenul apare pe ambele contracte, 477 pe primul si 260 pe al doilea...cum se poate rectifica greseala?

Multumesc!
Răspuns la discuția Drept de mostenire
Buna ziua,

Acum ca m-am lamurit asupra dreptului la mostenire in cazul prezentat initial ( adica sotia supravietuitoare si cei 3 copii ai decedautului ), am hotarat ca la succesiune sa se faca partajul succesoral voluntar.

Eu am inteles ca la acest tip de partaj se poate renunta la imobil in favoarea altuia, apoi cel caruia i-am renuntat sa renunte si el la randul lui, s.a.m.d.

Cum se pune problema de buna invoiala, trebuie sa ne punem de acord asupra impartirii bunurilor.

Va prezint situatia bunurilor: 2 case, 1 spatiu comercial si un teren de 2 ha.
Unul din mostenitori a prezentat punctul lui de vedere :
- cele 2 case pt fiul cel mic (in una din case sa ramana mama, cu dreptul mamei de a locui in casa, uzufruct se numeste?
- spatiul comercial pt al doilea fiul cel mare ( care mai are o casa cumparata de decedat direct pe numele fiului cel mare)
- terenul fiicei ( care are un apartament cu credit la care nu a contribuit decedatul )

In concluzie, de pe urma decedatului cei 2 fii raman cu 2 proprietati fiecare de la tatal lor, fiica cu o singura proprietate.

Este corecta judecata aceasta?
Eu sunt fiica decedatului.

Va multumesc.
Răspuns la discuția O situatie neclara
Multumesc pt raspuns!
Eu stiam ca sotia are cota parte mai mare decat copiii...


Răspuns la discuția Drept de mostenire
Multumesc pentru raspuns!
Buna ziua,
Va prezint un caz neclar pt mine:

X casatorit cu 2 copii ramas vaduv
Y casatorita cu 2 copii divortata ( copiii raman in grija tatalui)

X si Y se casatoresc si au 1 copil impreuna
Familia este alcatuita deci din X, Y si 3 copii ( cel pe care-l au impreuna si cei 2 copii ai lui X )

X decedeaza.
Drept de mostenire cine va avea?

Dupa mine, la succesiune se vor prezenta Y ca sotie supravietuitoare si cei 3 copii...
Cei 2 copii ai lui Y din prima casatorie au vreun drept de mostenire asupra imobilelor, etc?

Multumesc
Buna ziua,
Doresc sa va prezint o situatie :
X casatorit cu 2 copii ramas vaduv
Y casatorita cu 2 copii divortata (copiii raman la fostul sot)
X si Y se casatoresc si au 1 copil ( si cei 2 copii si lui X sunt ingrijiti de Y )

X decedeaza.
Copii din prima casatorie a lui Y au vreun drept de mostenire ?

Dupa mine, la succesiune se vor prezenta Y ca sotie supravietuitoare impreuna copilul lor si cu cei 2 copii ai decedatului (din prima casatorie).

Imi cer scuze, am mai postat o data insa cu alt subiect " Drept de mostenire" intrucat nu se incarca pagina....credeam ca nu s-a publicat.
Cum fac sa-l sterg?