Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... O situatie neclara
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

O situatie neclara

Buna ziua,
Doresc sa va prezint o situatie :
X casatorit cu 2 copii ramas vaduv
Y casatorita cu 2 copii divortata (copiii raman la fostul sot)
X si Y se casatoresc si au 1 copil ( si cei 2 copii si lui X sunt ingrijiti de Y )

X decedeaza.
Copii din prima casatorie a lui Y au vreun drept de mostenire ?

Dupa mine, la succesiune se vor prezenta Y ca sotie supravietuitoare impreuna copilul lor si cu cei 2 copii ai decedatului (din prima casatorie).

Imi cer scuze, am mai postat o data insa cu alt subiect " Drept de mostenire" intrucat nu se incarca pagina....credeam ca nu s-a publicat.
Cum fac sa-l sterg?
erikabadu, utilizator
Din ce stiu eu la succesiune participa sotul supravietuitor impreuna cu urmasii sotului decedat.
copii din prima casatorie a lui y nu sunt rude cu x ca urmare nu il mostenesc ..daca y moare au cota parte din partea lui y ...la mostenire vine sotia supravietuitoare y cu copilul lor si cei doi copii din fosta casatorie ...copii au o cota mai mare decat sotia supravietuitoare...
Multumesc pt raspuns!
Eu stiam ca sotia are cota parte mai mare decat copiii...