avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1985 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... O situatie neclara
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

O situatie neclara

Buna ziua,
Doresc sa va prezint o situatie :
X casatorit cu 2 copii ramas vaduv
Y casatorita cu 2 copii divortata (copiii raman la fostul sot)
X si Y se casatoresc si au 1 copil ( si cei 2 copii si lui X sunt ingrijiti de Y )

X decedeaza.
Copii din prima casatorie a lui Y au vreun drept de mostenire ?

Dupa mine, la succesiune se vor prezenta Y ca sotie supravietuitoare impreuna copilul lor si cu cei 2 copii ai decedatului (din prima casatorie).

Imi cer scuze, am mai postat o data insa cu alt subiect " Drept de mostenire" intrucat nu se incarca pagina....credeam ca nu s-a publicat.
Cum fac sa-l sterg?
Ultima modificare: Miercuri, 27 Iunie 2012
erikabadu, utilizator
Cel mai recent răspuns: erikabadu , utilizator 17:01, 27 Iunie 2012
Din ce stiu eu la succesiune participa sotul supravietuitor impreuna cu urmasii sotului decedat.
copii din prima casatorie a lui y nu sunt rude cu x ca urmare nu il mostenesc ..daca y moare au cota parte din partea lui y ...la mostenire vine sotia supravietuitoare y cu copilul lor si cei doi copii din fosta casatorie ...copii au o cota mai mare decat sotia supravietuitoare...
Multumesc pt raspuns!
Eu stiam ca sotia are cota parte mai mare decat copiii...


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Drept de mostenire erikabadu erikabadu Buna ziua, Va prezint un caz neclar pt mine: X casatorit cu 2 copii ramas vaduv Y casatorita cu 2 copii divortata ( copiii raman in grija tatalui) X si ... (vezi toată discuția)
Mostenitori renata67 renata67 Buna ziua! As vrea sa va relatez o situatie si sa va pun o intrebare. Doua persoane au trait in concubinaj cativa ani , timp in care li s-a dat un ... (vezi toată discuția)
Succesiune tanase67 tanase67 Soccrul meu si-a parasasit domiciliul conjugal in 1989 soacra mea si-a crescut singura cinci copii.Acum 2 ani el a intentat actiune de divort care s-a ... (vezi toată discuția)