avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1099 soluții astăzi
Forum Activitate clara1967

Activitate clara1967

Răspuns la discuția Disjungere
Multumesc pentru raspuns.
Discuție Disjungere
Buna ziua
Daca intr-un dosar de talharie sunt audiati martorii si se dovedeste prin marturia acestora ca cel acuzat de complicitate nu se face vinovat de acest lucru dar nu vine sa depuna marturie victima , mentionez ca victima nu l-a acuzat pe cel incadrat ca si complice, nici nu a fost mentionat in declaratiile acestuia din cadrul anchetei, se poate face disjunctie in dosar daca nu se prezinta nici la termenul urmator?
Multumesc oricui ma poate ajuta cu un raspuns.
Răspuns la discuția Serviciul de Probatiune
Buna ziua. Am fost la Instanta de Probatiune si ati avut dreptate. Mi-au spus ca se doreste aplicarea pedepsei cu suspendare iar concluzia celor din aceasta comisie, in urma discutiilor cu fiul meu si cu mine, este ca nu a constientizat ca, comite o infractiune atunci cand l-a ajutat pe autor sa vanda telefonul furat ci doar a considerat ca isi ajuta prietenul sa faca rost de bani pentru a manca, autorul fusese dat afara de mama sa de aproximativ o saptamana , dormea pe strazi si nu avea un venit. Raspunsul dumneavoastra a fost scurt, la obiect si corect. Va multumesc
Răspuns la discuția Serviciul de Probatiune
va multumesc mult pentru lamuriri.
sa aveti o zi frumoasa
Răspuns la discuția Serviciul de Probatiune
nu cred ca sarcasmul dv. are sens, nu ma cunoasteti si nu stiti ce fel de familie am, nu ma scuz si nu ma acuz si din pacate sunt si oameni ca dumneavoastra care ,,ajuta " la reabilitarea tinerilor rataciti judecand fara ca macar sa aiba macar o idee despre subiectul discutiei, am pus o intrebare nu vad ca dv mi-ati oferit un raspuns, pastrativa opiinile sarcastice pentru dumneavoastra si rugati-va sa nu ajungeti niciodata in situatia aceasta, linia dintre legalitate si ilegalitate este atat de subtire incat nu se stie niciodata cand o veti depasi dv sau cineva apropiat, asa-i romanul, te vede in genuchi si iti mi da si un branci ca poate nu te-ai lovit indeajuns.
o seara frumosa ca sufletul dumneavoastra
Multumesc pentru raspuns. S-a cerut schimbarea incadrari pentru cel ce a comis aceasta infrctiune din talharie in abuz de incredere sau cel mult furt calificat, asta se v-a stabili dupa audierea victimei dar nu inteleg complicitatea fiului meu care dupa cum va spuneam se afla la o distanta considerabila cu inca un prieten, nu il vedeau pe inculpat si nici acesta nu ii vedea si mai mult de atat, cel ce era cu fiul meu este MARTOR. Incurcate sunt caile anchetatorilor !!!!!!
Cred ca pentru asta este suficienta declaratia victimei dar problema din cate am inteles este declaratia victimei, ,,talharia" nu a prea fost talharie deoarece victima i-a dat telefonul,,talharului" iar acesta a plecat cu el.
Răspuns la discuția Serviciul de Probatiune
Va multumesc mult pentru lamuriri , incep sa am sperante ca se v-a termina cu bine.
Răspuns la discuția Serviciul de Probatiune
Multumesc pentru raspuns. Din pacate nu intotdeauna educatia si mediul familial au influenta asupra dezvoltarii copilului, dupa o anumita varsta , unii, sunt rezultatul societatii in care traim
Multumesc pentru lamuriri, eu nu spun ca bate campii procurorul ci doar ca in rechizitoriu a modificat distanta ce era clar mentionata de martori si victima si ca a prezentat faptele in mod eronat doar pentru a parea o talharie si daca se poate sa fie si in grup cu atat mai bine, am vrut sa solicitam o solutie in baza art 320al.1 dar judecatorul a respins acest articol tocmai pe acest motiv, probe contradictorii si rechizitoriu eronat, a declansat ancheta judecatoreasca si va administra dansul cazul. Din incheierea am vazut ca a solicitat si o evaluare a fiului meu intocmita de catre Serviciul e Probatiune, Fiul meu are 20 de ani, ma gandesc ca nu este convins de vinovatia acestuia si doreste aflarea adevarului.