avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 514 soluții astăzi
Forum Activitate botezmada

Activitate botezmada

Răspuns la discuția Contract de donatie
toti copiii au stiut de la bun inceput de donatie si nu au avut nici o obiectie. casa este din lut, nu avea o valoare mare la vremea respectiva pt ca nu avea nici o imbunatatire. dupa ce am intrat in posesia ei am inceput sa ii facem imbunatatiri.
Răspuns la discuția Contract de donatie
sa inteleg ca daca au trecut 9 ani de la donatie nu o mai pot ataca?
Buna ziua!
Sotului meu i-a fost donata o casa, fara nici un fel de obligatii sau pretentii, in urma cu 9 ani de catre o familie, sot si sotie care au 3 coiii.Batranul a decedat in urma cu 7 ani. Este posibil ca batrana sau unul dintre copii sa atace acest act?
Va multumesc!
multumesc pt raspuns
Sunt cadru didactic si am intrat in c.i.c. din 16 noiembrie 2012. Anul trecut ni s-a dat 5% din drepturile castigate in instanta din anul 2009. In acest an se dau 10% din aceste HJ. Se poate sa primesc acesti bani daca sunt in c.i.c ? Cineva mi-a spus ca nu as avea voie sa am venituri impozabile cat sunt in c.i.c.
Cum poate beneficia de stimulentul de insertie o persoana care a optat pentru cic de 2 ani? nu inteleg, din moment ce esti in concediu cum sa beneficiezi de asa ceva?

[ link extern ]
Mai simplu este sa sunati la Casa Judeteana de Asigurari de Sanatate si sa va interesati personal de aceste acte. Dosarul trebuie depus la casa judeteana de care apartineti dumneavoastra.
Eu a trebuit sa depun dosarul tot la CJAS si mi s-au cerut urmatoarele acte:
- copie CI
- adeverinta cu venitul brut si zilele lucrate pe ultimele 6 luni
- copie de pe decizia de incetare a CIM
- certificatul de concediu de maternitate
- o cerere tip care se completeaza la fata locului, cerere ce va trebui completata in fiecare luna cand se depune certificatul medical si in cazul in care nu o sa puteti sa mai mergeti personal poate sa duca alta persoana certificatul medical si sa va completeze acea cerere. Eu mi-am luat una in alb pe care o voi completa si va merge sotul sa le depuna.
- dupa ce se naste copilul se depune si CN al copilului
Mie mi s-a spus sa depun aceste acte pana pe data de 15 ale lunii iar dupa ce voi intra in plata, certificatele medicale si cererea trebuiesc depuse pana la sfarsitul lunii.
ondino a scris:

9zile iarna +9zileprimavara +22zile iulie +22zileaugust,total 62zile lucratoare co.
Daca in 1 august ati intrat in c.prenatal,pt. august nu mai beneficiati si de cele 22 zile de co, deci in septembrie primiti indemnizatia de concediu prenatal aferenta lunii august,de aceea v-am explicat ca nu mai aveti co restant...


Daca pe luna august eu sunt in prenatal dv de ce puneti la socoteala si zilele de concediu de odihna de pe august? Acelea nu am cum sa le efectuez, si nici nu am primit bani pt ele pt ca sunt in prenatal. Deci am beneficiat in acest an scolar doar de 40 de zile de co.
Conform Codului Muncii zilele de concediu neefectuate se compenseaza in bani in momentul in care iti expira CIM.
ondino a scris:

botezmada a scris:

Buna ziua,

Sunt profesor suplinitor calificat, in data de 31 august imi expira contractul individual de munca. La 1 august intru in prenatal, in luna octombrie urmand sa nasc.


Sunteti cadru didactic,beneficiati de 62 de zile lucratoare co pe anul scolar 1 septembrie 2011-31 august2012.Daca cimul dvs. inceteaza la sfarsitul anului scolar,si ati efectuat deja co in vacanta de iarna si primavara despre ce concediu neefectuat discutati?
Ati primit indemnizatia de co lunar banuiesc,atunci in luna iulie ati primit indemnizatia de co aferenta lui iunie,in august ati primit indemnizatia de co pt. luna iulie,urmand ca in luna septembrie,sa nu mai primiti indemnizatie de co pt. august,ci indemnizatie de concediu prenatal avand in vedere ca ati spus ca beneficiati de c.prenatal incepand cu 1 august,normal, la data de plata a drepturilor salariale din septembrie,adica sa vi se plateasca primul concediu de maternitate prenatal din FNUASS si nu din fd. de salarii.
S-ar putea ca directorul cand v-a spus de cele 3 luni(90 de zile)sa se fi gandit la indemnizatia de prenatal ,nu la indemnizatia de co,pt.ca acesta e termenul in care se recupereaza de la casa de sanatate banii pt.plata indemnizatiei de concediu de maternitate ,dar chiar daca scoala trebuie sa-si recupereze acesti bani nu inseamna ca nu trebuie sa va plateasca dvs. concediul prenatal(nu de odihna)la inceputul lui septembrie cand se platesc drepturile salariale aferente lui august!


Cele 62 de zile lucratoare de co se efectueaza pe perioada vacantelor scolare; in vacanta de iarna am fost in luna decembrie in activitate dupa care ce a ramas din ianuarie, pana a inceput sem al II-lea am avut 9 zile co, de Paste am beneficiat de 9 zile lucratoare de co. Anul scolar s-a incheiat in data de 22 iunie iar perioada 25-30 iunie am fost in activitate (am incheiat medii, am completat catalogul si l-am predat, registrele matricole etc). In luna iulie am beneficiat de 22 zile de co deci imi raman 22 de zile de co, pe care ar fi trebuit sa le efectuez in luna august dar pt ca sunt in prenatal nu pot sa le efectuez.
Despre aceste zile de pe luna august este vorba, iar datele amanuntite pe care vi le-am descris mai sus sunt pentru a intelege ca noi, cadrele didactice, nu stam in concediu pe toata perioada vacantelor elevilor, mai avem si zile de activitate.
Deci in luna iulie am primit salariul pe luna iunie, in luna august am primit indemnizatia de co aferenta lunii iulie iar in luna septembrie urmeaza sa primesc indemnizatia de concediu prenatal.
tudorvaleriu a scris:

La incetarea CIM angajatorul este obligat sa va compenseze in bani zilele de CO cuvenite si neefectuate, plata facandu-se cel mai tarziu in ziua platii salariilor pe luna august.


Va rog daca puteti sa-mi dati o baza legala, directorul mi-a spus ca imi va da banii pe concediul neefectuat in termen de 3 luni de la expirarea contractului. Va multumesc.