avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 192 soluții astăzi
Forum Activitate anemoni

Activitate anemoni

Buna ziua,
am achizitionat eronat bilete zbor Ryanair .
Card folosit - visa
Imediat la 15 min am solicitat la banca refuz la plata
De la banca am primit info ca mai intai trebuie sa facem o solicitare la Ryanair si daca avem refuzul lor o sa trimita ei mai departe catre Visa recuperarea sumei.
Zis si facut ....de la Ryanair am primit raspuns ca biletele sunt non-refundable.
Banii de la noi din cont au fost decontati.,dar la Ryanair nu au ajuns.
Cu 2 sapt inaintea zborului am primit un mail de la Ryanair cum ca la ei figuram cu debit.
Cand am vrut sa facem check-in, nu am putut, aparea mesaj ca suntem datori catre Ryanair.
Am revenit cu telefon catre banca care ne-au zis ca "cazul" este in disputa la Visa.
In scris nu am mai primit nici un raspuns pana azi cand banca ne- a comunicat ca solicitarea noastra de refuz la plata a fost gasita nefondată

Asffel ca si concluzie :
29 sept - achizitie bilete + refuz la plata
02. oct - discutat cu ryanair si primit refuz de returnare bani
13 oct - primit mail de la ryanair ca avem debit la ei
22 oct - data zbor - fara a putea efectua check-in
14 noiembrie - raspuns Vsa ca fiind nefondat

Mai pot face ceva ? Reclamatie la EEC ?

Mulțumesc
Buna ziua,
am achizitionat eronat bilete zbor Ryanair .
Card folosit - visa
Imediat la 15 min am solicitat la banca refuz la plata
De la banca am primit info ca mai intai trebuie sa facem o solicitare la Ryanair si daca avem refuzul lor o sa trimita ei mai departe catre Visa recuperarea sumei.
Zis si facut ....de la Ryanair am primit raspuns ca biletele sunt non-refundable.
Banii de la noi din cont au fost decontati.,dar la Ryanair nu au ajuns.
Cu 2 sapt inaintea zborului am primit un mail de la Ryanair cum ca la ei figuram cu debit.
Cand am vrut sa facem check-in, nu am putut, aparea mesaj ca suntem datori catre Ryanair.
Am revenit cu telefon catre banca care ne-au zis ca "cazul" este in disputa la Visa.
In scris nu am mai primit nici un raspuns pana azi cand banca ne- a comunicat ca solicitarea noastra de refuz la plata a fost gasita nefondată

Asffel ca si concluzie :
29 sept - achizitie bilete + refuz la plata
02. oct - discutat cu ryanair si primit refuz de returnare bani
13 oct - primit mail de la ryanair ca avem debit la ei
22 oct - data zbor - fara a putea efectua check-in
14 noiembrie - raspuns Vsa ca fiind nefondat

Mai pot face ceva ?
Mulțumesc
Detin un apartament pe care vreau sa il inchiriez . Ma intereseaza care sunt taxele datorate daca as infiinta o firma versus 10 % impozit pe venit din chirii datorat ca persoana fizica .
Se merita ? sunt datile catr stat mai mici ?
multumesc pentru ajutor
un model de notificare imi puteti trimite. Multumesc
Mentionez ca m-am intalnit cu fostul proprietar care m-a dat cheia de la apt si mi-a spus verbal ca nu mai are nevoie de bunurile din casa, dar nu am facut niciun p vb de predare primire . Trebuia sa intocmesc vreun act ?
In aceste conditii cum trebuie sa procedez?
Ca sa ma "pun la adapost" m-am gandit sa intru impreuna cu un martor (eventual un vecin) in apt sa facem un pr vb in care ca inventariem bunurile.
Este suficient ?
Inventadierea o pot face eu imlreuna cu orice persoana sau trebuie prin executor/alte autoritati? notoficarea cum si de cine trebuie facuta? exista vreun model? multumesc
Am participat la o licitatie executare silita si am castigat licitatia. dar inca Am facut actul de adjudecare si am primit si pr vb de la licitatie. Am trecut pe ROL apt si astept inscrierea in CF.
Ideea este ca in apartament mai sunt bunuri si am vb. cu sotul (acesta nefiind proprietar) vechiului proprietar ( o doamna care nu este in RO) care mi-a dat o cheie si verbal mi-a comunica ca nu mai are nevoie de niciun bun.
Se poate ataca adjudecarea ? Care este termenul ?
Cum trebuie sa procedez ? Ce trebuie sa fac cu bunurile ? Le evaluez ? cine plateste evaluarea ? Nu vreau sa ma trezesc ca maine imi zice ca in apt erau cine stie ce bunuri .
Va rg sa ma ajutati cu un sfat.

Va multumesc
Asadar, ca si documentatie, avem cererea si declaratia pe proprie raspundere si din raspunsul dvs. inteleg ca putem sta in supraveghere copil doau 2 sapt din cele 4 dintr-o luna .Am inteles corect ? Multumesc
In conformitate cu Legea 19 si OUG 147/2020, parintiii ai caror copii invata in sistem hibrid, in saptamana cand invata online pot solicita zile libere? ce documente sunt ncesare ?
Nu, in contract nu se stipuleaza penalitati iar in hot civila se mentioneaza ca trebuie sa ne plateasca cheluilelile reprezentand taxa timbru, suma debitului la care se adauga dobanda legala ( nu se mentioneaza altceva)
Multumesc

soficu cristina a scris:

Da, la dobanda bnr mai adaugati 4 puncte si este dobanda penalizatoare legala pe care o puteti solicita. In contract, nu aveti si o clauza cu penalitati de neandeplinire contract?