avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 189 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Detin un apartament pe care vreau sa il inchiriez
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Detin un apartament pe care vreau sa il inchiriez

Detin un apartament pe care vreau sa il inchiriez . Ma intereseaza care sunt taxele datorate daca as infiinta o firma versus 10 % impozit pe venit din chirii datorat ca persoana fizica .
Se merita ? sunt datile catr stat mai mici ?
multumesc pentru ajutor
Ultima modificare: Marți, 2 Martie 2021
george-neagu, moderator

Alte discuții în legătură

Inchiriere apartament ContSters290573 ContSters290573 Cum e mai ieftin cu plata impozitelor in cazul in care am un apartament pe care vreau sa il inchiriez? Daca il inchiriez ca persoana fizica (asa si e ... (vezi toată discuția)
Impozite pe locuinte (inchiriate si neinchiriate) urgent DanBe DanBe Buna, in primu rand scuzati ca am un pic de accent, sper ca ma intelegeti. Avem cate va Apartamente care vrem sa le inchiriem. Si acuma vreau sa stiu care ... (vezi toată discuția)
Cheltuieli nedeductibile / limita superioara chirie vs media pietei rradulescu rradulescu Buna ziua, doresc sa deschid un SRL (microintreprindere 3%; asociat unic / administrator = mama mea; eu=angajat) pt servicii IT (dezvoltare software la ... (vezi toată discuția)