Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Inchiriere apartament
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Inchiriere apartament

Cum e mai ieftin cu plata impozitelor in cazul in care am un apartament pe care vreau sa il inchiriez?

Daca il inchiriez ca persoana fizica (asa si e intabulat in cf) platesc 16%. Am inteles ca ai voie la o deducere de 25% care face in final impozitul de 12% sau

Pot sa il dau in folosinta gratuita firmei mele (microintreprindere care plateste 3% impozit pe venit) si sa il inchirieze firma ?

Multumesc
Incheiati contract de comodat
Sau.. faceti contract de inchiriere cu firma, o suma cit mai mare (sa va situati totusi in nivel piata). D.voastra veti plati 12% iar firma va plati un impozit pe profit aferent, mai mic cu 16%. Pe total afiliere scurgerea de valoare catre stat este mai mica cu 4%.