Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... decontarea bonurilor de motorina
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

decontarea bonurilor de motorina

functionez ca srl, si vreau sa-mi inchiriez masina proprietate persoanala catre firma la care sunt asociat ....intrebarea mea este daca in baza unui contract de comdat cu folosinta gratuita(ca sa nu platesc impozit ca persoana fizica), pot deconta bonurile de combustibil si cheltuielile de intretinere?..
Conform codului fiscal nici în anul 2011 cheltuielile cu combustibilul sunt nedeductibile. Vi le puteţi deconta dar nu puteşi deduce TVA - ul şi apare ca cheltuială nedeductibilă Deci se calculează 16% impozit pe profit.
sunt neplatitoare de tva, am impozit pe profit firma fiind la inceput si neavand momentan intrari si iesiri majore.............deci daca sunt platitoare de impozit pe profit se pot deconta bonurile de combustibil?........
si inca o intrebare.....va rog......am masina personala pe care vreau sa o inchiriez la firma unde sunt asociat....cum pot face lucrul asta?...printr-un contract de comodat cu folosinta gratuita, ca sa nu platesc ca persoana fizica impozit?..........