Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Este suficient contractul de comodat auto?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Este suficient contractul de comodat auto?

Buna ziua,

in cazul in care intr-o societate unul dintre asociati are masina proprie, se incheie contract de comodat intre acesta si societate, caz in care cheltuielile cu reparatiile, combustibilul se pot deduce?
Este suficient contractul de comodat sau e nevoie de contract de inchiriere?

Multumesc anticipat.
Este suficient. Si eu folosesc masina mea in baza unui contract de comodat si decontez toate cheltuielile.
Multumesc frumos.
In principiu este suficient contractul de comodat. In contract sa se prevada prin clauze aceste aspecte. Singura problema este legata de decontarea combustibilului! In cazul in care nu desfasurati o activitate de transport pana la 31.12.2010 nu va veti putea deduce bonurile de combustibil!
INASEL ALIN - Cabinet de Avocat, Avocat
Societatea nu desfasoara inca activitati de transport , este insa prevazut in codul caen al punctului de lucru; asadar macar cheltuielile cu reparatii, revizii le voi putea deduce.
se poate trece si asigurarea casco pe firma dar este cheltuiala nedeductibila;
de asemenea daca asociatul are o functie in vanzari sau daca se poate dovedi ca masina este folosita pentru activitatea de vanzare ,de catre un agent de vanzari...etc...se poate deconta si combustibilul ...:)