avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 498 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Respingere refuz la plata
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Respingere refuz la plata

Buna ziua,
am achizitionat eronat bilete zbor Ryanair .
Card folosit - visa
Imediat la 15 min am solicitat la banca refuz la plata
De la banca am primit info ca mai intai trebuie sa facem o solicitare la Ryanair si daca avem refuzul lor o sa trimita ei mai departe catre Visa recuperarea sumei.
Zis si facut ....de la Ryanair am primit raspuns ca biletele sunt non-refundable.
Banii de la noi din cont au fost decontati.,dar la Ryanair nu au ajuns.
Cu 2 sapt inaintea zborului am primit un mail de la Ryanair cum ca la ei figuram cu debit.
Cand am vrut sa facem check-in, nu am putut, aparea mesaj ca suntem datori catre Ryanair.
Am revenit cu telefon catre banca care ne-au zis ca "cazul" este in disputa la Visa.
In scris nu am mai primit nici un raspuns pana azi cand banca ne- a comunicat ca solicitarea noastra de refuz la plata a fost gasita nefondată

Asffel ca si concluzie :
29 sept - achizitie bilete + refuz la plata
02. oct - discutat cu ryanair si primit refuz de returnare bani
13 oct - primit mail de la ryanair ca avem debit la ei
22 oct - data zbor - fara a putea efectua check-in
14 noiembrie - raspuns Vsa ca fiind nefondat

Mai pot face ceva ?
Mulțumesc

Alte discuții în legătură

Ryanair zbor neefectuat, refuz plata anemoni anemoni Buna ziua, am achizitionat eronat bilete zbor Ryanair . Card folosit - visa Imediat la 15 min am solicitat la banca refuz la plata De la banca am primit ... (vezi toată discuția)
Problema cu compania ryanair sicka90 sicka90 Buna ziua, Va aduc la cunosinta urmatoarea problema: In data de 20.10.2020, eu, impreuna cu sotia am avut un zbor catre Londra. Nu am avut bagaje de cala, ... (vezi toată discuția)