avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 980 soluții astăzi
Forum Activitate strbg

Activitate strbg

Răspuns la discuția Accident cu victima
Domnule Pliu, am afirmat cele din mesajul initial din experienta, politia rutiera si procurorii nu doresc sa trimita in instanta un dosar in care ar putea sa aiba (inca) un caz pierdut, astfel ca dosarul este tergiversat pana la implinirea perioadei pe care ar fi fost suspendat permisul de conducere, dupa care, "subit" se emite ordinul de NUP (banuiesc ca in acest fel, se incearca totusi intr-un fel, pedepsirea vinovatului, atunci cand toate probele par impotriva suspectului, fara a se mai apela la justitie).
Răspuns la discuția Accident cu victima
O sa ti se ancheteze cazul de un politist de la Politia Rutiera (circa 1,5 ani), dupa care va ajunge dosarul la un procuror, care va ancheta dosarul inca circa 1,5 ani, iar in 3 ani vei fi informata ca ai NUP. Daca procurorul trimite dosarul in instanta, va mai dura inca 1-2 ani, dupa care vei primi sentinta de 3 ani cu suspendare (daca nu mai ai si alte fapte penale in trecut si neprescrise). Daca ai predat permisul, poti sa iti faci abonament la liniile de transport in comun si taxi, pentru intreaga perioada cat va dura cercetarea dosarului.
Buna ziua,

Este legal ca o companie (prin departamentul specializat) sa monitorizeze mesajele electronice (e-mail) primite/trimise de pe adresa de e-mail de serviciu ?
Daca da, in ce conditii ?
(Mi s-a intamplat acest lucru in doua companii : intr-una dintre companii (multinationala), dupa ce am descoperit acest lucru, mi s-a motivat necesitatea pastrarii secretului de serviciu, iar in alta companie (romaneasca), motivatia patronului a fost : "asa vreau eu, e compania mea si fac ce doresc in firma mea").

Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția reabilitare judiciara
Domnule Bote, va multumesc pentru raspuns si pentru promptitudine.
Răspuns la discuția reabilitare judiciara
In cazul in care judecatoria "nu are timp" sa decida reabilitare de drept, dupa foarte multi ani (in speta : condamnare 2 ani cu gratiere, cu 14 ani in urma), si in acest moment figurez cu cazier de condamnare 2 ani (fara a se specifica faptul ca pedeapsa a fost gratiata) , ce este de facut pentru a "sterge" din cazier o fapta petrecuta cu 14 ani in urma, care oricum, nu a a avut efecte civile sau juridice ?

Dati-mi, va rog un sfat !!!
In regula, am curs de legislatie facut la momentul la care am urmat scoala de soferi (cu 20 ani in urma) , dar din moment ce mi-a fost retinut permisul de conducere si nu mi s-a eliberat o dovada in acest sens (ca mi s-a retinut permisul de conducere), cum pot face dovada? Ce document pot prezenta unui politist de "rutiera" prin care sa-i fac dovada ca am urmat curs de legislatie ?
Buna ziua,

Am tot cautat in Codul Rutier, dar nu am gasit raspuns la intrebarea : avand permis categoria B suspendat (cazul meu se afla in cercetari pentru stabilirea exacta a alcoolemiei), dupa urmarea cursurilor de legislatie rutiera am dreptul de a conduce pe drumurile publice moped (scuter) ?