avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 841 soluții astăzi
Forum Activitate Florris

Activitate Florris

Va multumesc pentru raspuns. Ati spus ceva de fisa poastului. In fisa postului, nu este specificat ca ar avea atributii de gestionar. Mi se pare normal sa i se impute daca este vinovata. Cum poti stabili ca un sef de raion este vinovat ca ii lipseste marfa atata timp cat accesul la acea marfa este deschis pe tot timpul cat este deschis magazinul, se lucreaza pe schimburi, si chiar daca are atributii de supraveghere pentru a nu fi sutrasa marfa sunt perioade de zile cand acesta nu poate sa isi supravegheze marfa.(concedii, zile libere si oricum nu poate acoperii ambele schimburi). Totodata sotia face dovada prin documente ca a respectat sarcinile ce ii reveneau (inventare periodice, comunicarea catre directorul de magazin si firma de paza a lipsurilor; vizualizarea inregistrarilor video etc..
Buna ziua!
Soţia mea lucreaza ca sef de raion (2 raioane ) la un magazin de bricolaj, iar in cursul anului 2009 a fost obligata (altfel probabil ca o dadeau afara) sa semneze un contract de constituire de garantie prin care i s-a retinut lunar o suma de bani pana la inceputul acstui an. In acel act acolo unde facea referire la ea, scria ,,sef raion (angajat cu funcţii şi atribuţii de gestiune sau asimilate acestora, cel care intră în contact direct cu bunuri şi valori din gestiunea societăţii "). Precizez că nu a semnat vreun act aditional pana in prezent prin care sa i se aduca la cunstiinta ca ar fi fost numita si pe functie de gestionar. Intrebarea mea este daca prin semnarea actului de garantie are si atributiile unui gestionar sau era necesar ca unitatea sa ii aduca la cunostiinta printr-un act aditional ca indeplineste si aceasta functie.
Va intreb acest lucru deoarce se afla in preaviz si urmeaza a se efectua un inventar unde o va pune sa semneze ca si gestionar probabil pentru a-i imputa lipsurile care, in mod sigur daca sunt, au fost cauzate prin furturi. In cazul care vor sa ii impute aceste lipsuri nu ar trebui sa faca dovada vinovatiei sale?
Buna ziua!
Soacra mea are un apartament la parterul unei vile din centrul orasului Timisoara.
In vila locuiesc in prezent 5 familii. Cum toate casele din zona centrala a orasului au fost cumparate de trromi nici soacra mea nu a scapat deoarece doua de romani au vandut la rromi . Cu scopul de a cumpara la pret derizoriu si celelalte apartamente binenteles ca au inceput sicaniile.
Intrebarea mea este daca acestia au apartamente la etaj si mansarda se pot aseza (cu scaune si masa) in fata usii soacrei mele, unde se afla o mica terasa.
Se poate retine tulburarea de posesie avand in vedere ca acestia se aseaza la aprox. 2 m de usa soacrei mele si fac galagie intentionat. Am chemat politia in nenumarate randuri insa au spus ca nu le pot interzice sa se aseze in fata usii soacrei mele si in cazuri fericite le-au aplicat amenzi pentru tulburarea linistii.
Prin instanta se poate repartiza acel spatiu soacrei mele avand in vedre ca acestia locuiesc la etaj unde mai este o terasa comuna unde nu sunt deranjati sau in spatele casei (curtea avand 840m ) ?
Ce solutie s-ar putea gasi pentru a-i impiedica sa isi atinga scopurile?
In Italia cei care au locuinte la etaj nu au ce sa caute sa se aseze pe spatiul de la parter.
Răspuns la discuția Schimbare post
Va multumesc pentru sfat. Am intrebat de somaj pentru ca angajatorul doreste sa inchida punctul de lucru pentru a se muta in alt oras si prefera ca angajatii sa isi dea demisia decat sa intre in somaj.
Discuție Schimbare post
Buna ziua! Sotia mea este angajata la o firma privata pe functia de sef de raion. La ultima sedinta avuta a fost anuntata ca urmeaza sa fie schimbata din functie pe post de adjunct sef raion fara a i se modifica salariul. Unii din angajati au fost trecuti in somaj ca urmare a desfintarii functiilor acestora, astfel ca in conditiile acestea si sefii trebuie sa suplineasca munca lor.
Intrebarea mea este daca poate refuza un alt post si daca in aceste conditii poate intra in somaj. De asemenea as dori sa stiu daca sunt obligati sa ii plateasca un salariu compensator.
Va multumesc.