avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 832 soluții astăzi
Forum Activitate Mihaelaama

Activitate Mihaelaama

Răspuns la discuția Intoarcere CCC
Va multumesc pentru raspunsuri!
Răspuns la discuția Intoarcere CCC
Multumesc pentru raspuns dar nu sunt lamurita daca sunt sau nu protejata de lege, cat timp si cu ce rezerve tinand cont de faptul ca ma intorc din CCC si voi beneficia de stimulent de insertie pana la implinirea varstei de 2 ani a copilului. Este adevarat ca nu ma pot concedia (decat disciplinar) pe perioada cat beneficiez de stimulent de insertie? Pot desfiinta postul in perioada asta invocand dificultati financiare?
Discuție Intoarcere CCC
Buna ziua

Sunt in CCC (pana la implinirea varstei de 1 an) si urmeaza sa ma intorc la serviciu.
Conducerea societatii la care sunt angajata mi-a propus sa ma intorc cu program de 4 ore/zi si salariul micsorat in consecinta. Stiu ca pot sa nu semnez actul aditional daca nu sunt de acord cu oferta lor dar vor cauta solutii legale sa-mi modifice salariul sau sa se lipseasca de mine deoarece "fac economii".
In ce conditii legale pot ramane fara loc de munca? In ce conditii pot desfiinta postul meu?
Au la indemana vreo parghie prin care sa-mi micsoreze salariul sau programul fara acordul meu?

As vrea sa stiu care este data maxima la care ma pot intoarce la serviciu astfel incat sa beneficiez de stimulentul de insertie. Precizez ca tatal NU solicita dreptul la concediul propriu de cel putin o luna (conform HG nr. 57/2012) si va anunta in scris agentia pentru plati si inspectie sociala .

Va multumesc!


Va multumesc!
Va rog sa-mi spuneti daca Mzbc se va calcula in fiecare luna: in ianuarie (cuprinzand si venitul lunii dec), si in februarie (cuprinzand venitul lunii ianuarie - format numai din indemnizatia CM) samd sau de fiecare data se iau in calcul doar ultimile 6 luni de indemnizatie CCC (6 x 3400 lei). Cu alte cuvinte in cele 126 de zile de CM la care am dreptul indemnizatia scade progresiv sau fluctueaza numai in functie de numarul de zile lucratoare din fiecare luna?
Din suma obtinuta conform metodei de calcul aratate de dumneavoastra se retine ceva (CAS, CASS)?
Multumesc anticipat!
Buna ziua.

Va rog sa ma ajutati cu modalitatea de calcul a indemnizatiei pentru concediu de maternitate. In prezent sunt in CIC1 cu o indemnizatie lunara de 3400 lei. Din 20 decembrie urmeaza sa ma intorc la serviciu (la implinirea varstei de 2 ani a copilului) si sa intru cu aceeasi data in concediu de maternitate urmand sa nasc in luna ianuarie.
Cum se calculeaza indemnizatia pentru concediu de maternitate nefiind vorba de o suma bruta ci de cei 3400 primiti net lunar?
Va rog, ma puteti ajuta cu calculul pentru cele 6 zile de CM din luna decembrie si valoarea indemnizatiei pt CM din lunile ianuarie, februarie si martie tinand cont ca voi fi toata luna in CM?

Va multumesc!
Răspuns la discuția Calcul indemnizatie pentru CIC 2
Va multumesc!
Răspuns la discuția Calcul indemnizatie pentru CIC 2
Va multumesc!
Va rog spuneti-mi in legatura cu calculul indemnizatiei: va fi 75% din valoarea indemnizatiei CIC1 sau ramane la aceeasi valoare?
Buna ziua,
Am nascut in decembrie 2010 si sunt in CIC pentru 24 luni. In luna ianuarie 2013 urmeaza sa nasc din nou. Voi opta pentru CIC de 12 luni. Va rog sa-mi spuneti cum procedez tinand cont de faptul ca in decembrie ac se termina CIC 1 si trebuie sa ma reintorc la serviciu dar voi fi deja insarcinata in luna a 9-a? Am dreptul la concediu prenatal in continuarea CIC? Cum se va calcula indemnizatia? Va fi in continuare cea pe care o primesc acum sau se va modifica baza de calcul?
Va multumesc!