Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cum se calculeaza indemnizatia pentru concediu de ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cum se calculeaza indemnizatia pentru concediu de maternitate?

Buna ziua.

Va rog sa ma ajutati cu modalitatea de calcul a indemnizatiei pentru concediu de maternitate. In prezent sunt in CIC1 cu o indemnizatie lunara de 3400 lei. Din 20 decembrie urmeaza sa ma intorc la serviciu (la implinirea varstei de 2 ani a copilului) si sa intru cu aceeasi data in concediu de maternitate urmand sa nasc in luna ianuarie.
Cum se calculeaza indemnizatia pentru concediu de maternitate nefiind vorba de o suma bruta ci de cei 3400 primiti net lunar?
Va rog, ma puteti ajuta cu calculul pentru cele 6 zile de CM din luna decembrie si valoarea indemnizatiei pt CM din lunile ianuarie, februarie si martie tinand cont ca voi fi toata luna in CM?

Va multumesc!
1. - Se va lua in calcul indemnizatia pentrui CCC1 din cele 6 luni anterioare lunii in care intrati in concediu de maternitate.
- Suma de 3400 lei este si suma bruta si suma neta deoarece din indemnizatia pentru CCC nu se retine nimic.

2. Se aduna cele 6 indemnizatii din cele 6 luni anterioare, suma lor se imparte la numarul de zile lucratoare din cele 6 luni iar rezultatul se inmulteste cu 85% si se obtine media zilnica a bazei de calcul (Mzbc).

3. Pentru fiecare luna de concediu de maternitate se inmulteste Mzbc cu numarul de zile lucratoare din luna si se obtine indemnizatia pentru concediul de maternitate din luna respectiva.
Va multumesc!
Va rog sa-mi spuneti daca Mzbc se va calcula in fiecare luna: in ianuarie (cuprinzand si venitul lunii dec), si in februarie (cuprinzand venitul lunii ianuarie - format numai din indemnizatia CM) samd sau de fiecare data se iau in calcul doar ultimile 6 luni de indemnizatie CCC (6 x 3400 lei). Cu alte cuvinte in cele 126 de zile de CM la care am dreptul indemnizatia scade progresiv sau fluctueaza numai in functie de numarul de zile lucratoare din fiecare luna?
Din suma obtinuta conform metodei de calcul aratate de dumneavoastra se retine ceva (CAS, CASS)?
Multumesc anticipat!
1. Mzbc se calculeaza o singura data la inceputul concediului de maternitate si este valabila pana la sfarsitul acestuia.

2. Indemnizatia pentru concediul de maternitate nu este aceeasi in fiecare luna ci difera in functie de numarul de zile lucratoare din luna.

3. - Din indemnizatia pentru concediul de maternitate se retine numai contributia pentru pensie.
- Aceasta se calculeaza 10,5% din 740 lei adica 74 lei pe luna.
- In cazul primului si ultimului certificat medical, daca perioada de concediu de maternitate este mai decat o luna intreaga, contributia pentru pensie se calculeaza proportional cu perioada de concediu medical din luna (contabilul de la firma stie aceste lucruri, nu trebuie sa i le spuneti dvs.).