avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 552 soluții astăzi
Forum Activitate florin_nea83

Activitate florin_nea83

Link-ul pus este un articol facut de catrea Libertatea , multumesc.
O groapa de gunoi in devenire . Buna ziua , va rog mult daca se poate un raspuns la ceea ce am putea sa facem in situatia de fata :
[ link extern ]
Imi cer mii de scuze daca deranjeaza link-ul pus , dar asa puteam explica cat mai bine situatia , multumesc .
Răspuns la discuția Concediu crestere copil
Va multumesc pentru raspuns , noi am crezut ca se prelungeste "automat" dat fiind faptul ca era in CCC
Multumesc inca odata
Răspuns la discuția Concediu crestere copil
Intrebarea mea :
1. Nu au facut o ilegalitate neprelugindu-i contractul de munca
2. La fel , nu este o ilegalitate ca nu mai vor sa o angajeze
Nu esti "protejat" de toate astea daca esti in concediu crestere copil ,
Ori nu ma exprim eu bine ori nu inteleg , adica ei scapa basma curata chiar daca nu i-au prelungit crontractul si nici nu mai vor sa o angajeze inapoi
Stiam ca pe perioada de crestere copil nu au voie sa te dea afara(eu asta inteleg daca nu i-au mai peungit contractul) si sunt obligati sa te angajeze inapoi dupa terminarea concediului
Buna ziua , va rog sa ma ajutati si pe mine cu cateva informatii
In Noiembrie 2012 sotia mea a intrat in concediu pentru cresterea copilului 2 ani , in mai 2013 i-a expirat contractul de munca .
Angajatorul nu i-a mai prelungit contractul de munca(am aflat si noi acum) si nici nu mai vor sa o angajeze
Chiar daca sa zicem ca vor sa o angajeze(cu toate ca din discutiile telefonice purtate din decembrie si pina acum ne tot duce cu "zaharelul") ce facem cu perioada de cand a incetat contractul si pina acum
Orice sfat e binevenit
Multumesc
Răspuns la discuția Contract credit bancar fals
Tatal meu a fost si a vorbit cu executoarea , ia dus toate actele doveditoare cum ca nu a fost el si cu toate astea tot i-au pus propire pe salariu , executoarea la indrumat sa mearga la politie sa faca o plingere dar cei de la politie il trimit inapoi la executor s.a.m.d
fac un mic "ping-pong" cu el
Care sunt sansele de a castiga daca dam banca in judecata ? pentru ca se pare ca altfel nu merge , plus ca e frustrant ca sa ti se opreasca bani din salariu pentru un lucru care nu l-ai facut
Buna Seara
In anul 2008 pe numele tatalui meu s-au incheiat mai multe contracte de credite bancare de o anumita persoana(nu stim cine) la diferite banci : BRD , BCR , Banca Romaneasca
Ideea e ca persoana respectiva s-a prezentat cu un buletin fals(erau toate datele tatalui meu , mai putin poza) si s-a dat drept pensionar din cadrul armatei (stim asta de la cosmote deoarece prima oara acolo a inceput totul , cu un telefon de 1200 ron luat la abonament , avem chiar o copie de pe buletinul lui plus copie de pe cuponul de pensie)
Tatal meu a fost la politie(nu i-au dat proces verbal , au spus ceva de genul : lasa domne ca se rezolva si au scris ceva intr-un caiet ....deh ) apoi a fost la BRD , BCR si la Banca Romaneasca , singurii care au trimis o scrisoare prin care ne-au asigurat ca totul s-a rezolvat si se pare ca intradevar a fost o inselatorie au fost cei de la BCR
Astazi 23.10.2012 am primit o scrisoare de executare silita din partea unui executor judecatoresc in care ni se comunica ca avem de plata catre Banca Romaneasca suma de 53.164,57 lei(creanta plus cheltuieli executare) , totodata ne instiinteaza ca s-a infiintat propirea definitiva asupra disponibilitatilor si veniturilor banesti de la firma unde tatal meu este angajat
Mentionez ca tata lucra la firma unde este acum angajat si in anul 2008 cand cel care a facut toate astea s-a dat drept pensionar cu numele tatalui meu

Ce este de facut in cazul acesta

Multumesc
Daca contractul de munca a inceput cu data de 10.11.2011 iar sotia trebuie sa nasca undeva la sfarsitul lui Octombrie 2012 , poate beneficia de indemnizatia de crestere a copilului timp de 2 ani
precizare : contractul este pe perioada determinata dar fara intrerupere , se actualizeaza in aceeasi zi
Multumesc