Forum Discuţii juridice Executare silită Contract credit bancar fals
Discuție deschisă în Executare silită

Contract credit bancar fals

Buna Seara
In anul 2008 pe numele tatalui meu s-au incheiat mai multe contracte de credite bancare de o anumita persoana(nu stim cine) la diferite banci : BRD , BCR , Banca Romaneasca
Ideea e ca persoana respectiva s-a prezentat cu un buletin fals(erau toate datele tatalui meu , mai putin poza) si s-a dat drept pensionar din cadrul armatei (stim asta de la cosmote deoarece prima oara acolo a inceput totul , cu un telefon de 1200 ron luat la abonament , avem chiar o copie de pe buletinul lui plus copie de pe cuponul de pensie)
Tatal meu a fost la politie(nu i-au dat proces verbal , au spus ceva de genul : lasa domne ca se rezolva si au scris ceva intr-un caiet ....deh ) apoi a fost la BRD , BCR si la Banca Romaneasca , singurii care au trimis o scrisoare prin care ne-au asigurat ca totul s-a rezolvat si se pare ca intradevar a fost o inselatorie au fost cei de la BCR
Astazi 23.10.2012 am primit o scrisoare de executare silita din partea unui executor judecatoresc in care ni se comunica ca avem de plata catre Banca Romaneasca suma de 53.164,57 lei(creanta plus cheltuieli executare) , totodata ne instiinteaza ca s-a infiintat propirea definitiva asupra disponibilitatilor si veniturilor banesti de la firma unde tatal meu este angajat
Mentionez ca tata lucra la firma unde este acum angajat si in anul 2008 cand cel care a facut toate astea s-a dat drept pensionar cu numele tatalui meu

Ce este de facut in cazul acesta

Multumesc
Plangere penala la politie sau parchet.
Tatal meu a fost si a vorbit cu executoarea , ia dus toate actele doveditoare cum ca nu a fost el si cu toate astea tot i-au pus propire pe salariu , executoarea la indrumat sa mearga la politie sa faca o plingere dar cei de la politie il trimit inapoi la executor s.a.m.d
fac un mic "ping-pong" cu el
Care sunt sansele de a castiga daca dam banca in judecata ? pentru ca se pare ca altfel nu merge , plus ca e frustrant ca sa ti se opreasca bani din salariu pentru un lucru care nu l-ai facut