avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Contract credit bancar fals
Discuție deschisă în Executare silită

Contract credit bancar fals

Buna Seara
In anul 2008 pe numele tatalui meu s-au incheiat mai multe contracte de credite bancare de o anumita persoana(nu stim cine) la diferite banci : BRD , BCR , Banca Romaneasca
Ideea e ca persoana respectiva s-a prezentat cu un buletin fals(erau toate datele tatalui meu , mai putin poza) si s-a dat drept pensionar din cadrul armatei (stim asta de la cosmote deoarece prima oara acolo a inceput totul , cu un telefon de 1200 ron luat la abonament , avem chiar o copie de pe buletinul lui plus copie de pe cuponul de pensie)
Tatal meu a fost la politie(nu i-au dat proces verbal , au spus ceva de genul : lasa domne ca se rezolva si au scris ceva intr-un caiet ....deh ) apoi a fost la BRD , BCR si la Banca Romaneasca , singurii care au trimis o scrisoare prin care ne-au asigurat ca totul s-a rezolvat si se pare ca intradevar a fost o inselatorie au fost cei de la BCR
Astazi 23.10.2012 am primit o scrisoare de executare silita din partea unui executor judecatoresc in care ni se comunica ca avem de plata catre Banca Romaneasca suma de 53.164,57 lei(creanta plus cheltuieli executare) , totodata ne instiinteaza ca s-a infiintat propirea definitiva asupra disponibilitatilor si veniturilor banesti de la firma unde tatal meu este angajat
Mentionez ca tata lucra la firma unde este acum angajat si in anul 2008 cand cel care a facut toate astea s-a dat drept pensionar cu numele tatalui meu

Ce este de facut in cazul acesta

Multumesc
Cel mai recent răspuns: florin_nea83 , utilizator 21:17, 27 Decembrie 2012
Plangere penala la politie sau parchet.
Tatal meu a fost si a vorbit cu executoarea , ia dus toate actele doveditoare cum ca nu a fost el si cu toate astea tot i-au pus propire pe salariu , executoarea la indrumat sa mearga la politie sa faca o plingere dar cei de la politie il trimit inapoi la executor s.a.m.d
fac un mic "ping-pong" cu el
Care sunt sansele de a castiga daca dam banca in judecata ? pentru ca se pare ca altfel nu merge , plus ca e frustrant ca sa ti se opreasca bani din salariu pentru un lucru care nu l-ai facut

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Rezolvare frauda neacsusteluta neacsusteluta Buna seara, Povestea tatalui meu incepe in anul 2008 cand primeste acasa o factura neachitata de la Cosmote.stiind ca nu are abonament la Cosmote a mers si a ... (vezi toată discuția)
Frauda bancara Nynaeve Nynaeve As dori sa va cer parerea in legatura cu o situatie neplacuta.In primavara 2008 sotul meu a fost informat ca trebuie sa plateasca o suma(in jur de 1000 euro) ... (vezi toată discuția)
Executare silita beatrice1 beatrice1 va rog daca poate cineva sa ma ajute cu un raspuns urgent mama mea a facut un imprumut la banca in 2006 de 6000euro dar de vreo 2 ani nu a mai platit acum am ... (vezi toată discuția)