avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 859 soluții astăzi
Forum Activitate rotaruac

Activitate rotaruac

cred ca acele somatii de plata trebuiau trimise cu o confirmare de primire...asa eu pot oricand sa spun ca nu am primit nimic niciodata...iar telefonic cum pot dovedi ei ca au discutat cu mine de-a lungul timpului ..
Buna ziua, e de la sine inteles ce problema am.. Acum cativa ani am facut un abonament la Orange Romania pe care l-am platit pana cand am simtit ca am fost pacalit.In vara anului 2011 am fost plecat din tara in strainatate pentru o luna de zile mai exact luna august.Cand m-am intors in tara am avut de plata pentru roaming aprox 100 euro pentru luna respectiva..apoi in luna ulterioara, sept, factura a fost din nou de aprox 100 euro asta in conditiile in care am platit factura dinainte..iar alt cost de asemenea suma nu prea puteam face, motiv pentru care am incetat sa mai platesc.. Din acel moment am aruncat SIM-ul respectiv si am schimbat numarul de telefon. Dupa ceva timp au inceput cu telefoanele cei de le EOS pe numarul nou. Nu stiu de unde il aveau...M-am certat cu ei de atunci si pana astazi o data la cateva saptamani ei sunand. Au trimis si niste scrisori pe acasa nu mai stiu exact ce reprezentau acele scrisori.. Intrebarea mea este urmatoarea de la data ultimei facturi neplatite au trecut 3 ani, datoria mea nu se prescrie? Cei de la Eos nu pot dovedi faptul ca m-au contactat deoarece niciuna din scrisori nu a fost trimisa cu confirmare de primire iar telefonic nu stiu daca au vreo dovada ca au vorbit cu mine...Un sfat ceva? Am uitat sa mentionez faptul ca de la o datorie de 500 lei ei au ajuns cumva la o datorie de aprox 2000 lei...
Va multumesc mult pentru informatii..Daca mai aveti alte sfaturi sau info sunt binevenite..multumesc! Zile frumoase!
Si in eventualitatea in care "doamne fereste" nu i se va prelungi contractul si ea va naste de ex pe 20 dec..va mai putea intra in ccc? se va lua in calcul salariul pe care l-a avut in ultimele 12 luni dinaintea nasterii?
Buna ziua, viitoarea mea sotie este insarcinata in 7 luni si 2 saptamani, ea anuntand in scris din timp la serviciu ca este gravida. Amandoi suntem angajati, eu am salariul net 700 lei iar ea are undeva la 1800 net dar are contract de munca determinat pana la data de 17 dec.2014. Data probabila a nasterii ar fi undeva intre 10-25 dec. 2014. As dori niste sfaturi daca se poate, ce ar trebui sa facem in situatia de fata. Cine ar trebui sa ia concediul de crestere al copilului, cum ar fi mai avantajos?? Ea a primit promisiuni ca daca ia concediul de crestere de un an si se intoarce mai devreme la munca (ceea ce si doreste sa faca) va avea contract nedeterminat. Stiu ca daca te intorci mai devreme de un an primesti si un ajutor de 500 lei .. acum nu stim ce ar trebui facut ce demersuri si cum?
A doua problema ar fi cu numele copilului..daca nu suntem casatoriti copilul va lua numele de familie al mamei sau cel al tatalui? si daca ulterior ne vom casatori (ceea ce dorim sa facem) isi va schimba iar numele?..

Va multumesc! O zi buna
Răspuns la discuția Ce sa fac dupa facultate?
eu stiu ce vreau dar parintii ma indruma catre altceva..si sunt curios ce ar face altii in locul meu.Chiar as avea nevoie de mai multe idei..multumesc mult
Răspuns la discuția Ce sa fac dupa facultate?
Alte pareri?As vrea sa vad mai multe opinii..

Va salut.Recent am terminat facultatea de drept la o universitate particulara din iasi, am sustinut examenul de licenta pe care l-am si promovat.Problema este ca nu stiu ce sa fac in continuare.Adica : Parintii ma indruma catre master la aceeasi facultate, chiar daca taxa de master este imensa.Eu as opta pentru examenul de barou dar daca nu il voi promova ma gandesc sa ma inscriu totusi la master in toamna.INM iese din discutie deoarece nu ma simt pregatit.Ce avantaje sunt de fiecare parte?Si ce recomandari imi puteti da?Va multumesc!