avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1415 soluții astăzi
Forum Activitate rodica_ignat

Activitate rodica_ignat

Răspuns la discuția Concediere colectiva?
Multumesc pentru raspuns, la data la care o sa emitem noi deciziile de concediere respectiv 02.07.2013 cele 22 de persoane concediate vor reprezenta mai mult de 10% din salariatii care raman in societate, intrucat noi la data emiterii preavizelor nu am preconiza ca vor inceta raporturile de munca cu acordul partilor si de drept asa multi salariati (aprox.20 salariati) Deci ce parere aveti suntem in concediere colectiva?
Buna ziua am urmatoarea situatie pe care va rog sa ma ajutati sa o elucidez:
-in data de 03.06.2013 am emis avizele de concediere individuala pentru 22 de salariati, mentionez ca la aceasta data nr total de salariati ai societatii era de 259 ( deci 22 de salariati reprezinta mai putin de 10% din nr. total de salariati de unde rezulta ca nu suntem sub incidenta concedierilor colective)
-incepand cu data de 04.06.2013 am primit mai multe cererei de incetare CIM cu acordul partilor si incetari de drept conform Art.56 alin 1 lit.c
Intrebarea mea este: aceste incetari se aduna la numarul de 22 de concedieri adica exista riscul sa fim in cazul unei proceduri de concediere colectiva?
Astept cu interes parerile dumneavoastra!
Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția CONCEDIERE COLECTIVA
Da, dar eu in notificare trec numarul total si categoriile de salariati care vor fi afectati de concediere , nu ii nominalizez.
Conform Codului muncii in art 70 se specifica ca trebuie trimisa o notificare ITM-ului si ATOFM-ului. Problema este urmatoarea: firma are angajati care au domiciliu in diferite judete din tara ( nu au toti domiciliu in Bucuresti), asta ar insemna ca trebuie sa trimit notificarea mai sus mentionata la toate ATOFM-urile din tara unde isi au domiciliu salariatii concediati?
Firma are sediul social in Bucuresti.
Răspuns la discuția concediere colectiva
Personalul din departamentele care nu vor fi afectate de concediere mai trebuie supus evaluarii?
Răspuns la discuția concediere colectiva
Si ar fi indicat sa infiintam la nivelul societatii o comisie care sa evalueze salariatii in functie de criteriile care apar in RI. In functie de notele obtinute se departajeaza angajatii ?
Buna ziua lucrez intr-o firma de constructii care vrea sa demareze procedura de concediere colectiva in urmatoarea perioada. Problema este ca in momentul de fata in societate nu s-a efectuat evaluarea performantelor pe anul 2012, nu avem contract colectiv la nivel de unitate ( chiar daca avem 270 salariati) , avem regulament intern unde sunt inserate criteriile de evaluare si fiecare angajat le-a semnat. Ce solutii propuneti in acest caz? care ar fi pasii necesari pentru a concedia legal? Mentionez ca avem alesi reprezentantii salariatilor.
Va multumesc anticipat!
Va multumesc!
Deci ca un act normativ sa nu mai produca nici un efect trebuie sa fie abrogat.
Titlul ordonantei este acesta :,,OUG 4/2010 privind reglementarea unor masuri de protectie sociala pentru anul 2010" eu inteleg ca este valabila pentru anul 2010 poate gresesc