avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 988 soluții astăzi
Forum Activitate alex_np

Activitate alex_np

Răspuns la discuția Admitere barou 2014
Promovezi daca faci per total minim 70 de grile corect, si pe fiecare proba minim 10. De exemplu, daca la 4 probe faci 20 din 20 iar la o proba 9 din 20,adica nota finala 8.90, nu promovezi in conditiile astea. Daca la fiecare proba faci 14 grile din 20, adica nota finala 7.00, promovezi.
Buna ziua,

La sfarsitul anului trecut proprietarul unui teren de langa mine a inceput constructia unui bloc p+4 la o distanta de 2metri de casa mea. La inceput proprietarul a stat de vorba cu mine, mi-a aratat o autorizatie de constructie, cu toate ca blocul lui este amplasat si sub o linie de inalta tensiune inca in functiune.
Saptamana trecuta m'am interesat, si am aflat ca distanta dintre bloc si cea mai apropiata constructie trebuie sa fie jumatate din diferenta dintre cel mai inalt punct al lui si cel mai inalt punct al celei mai inalte cladiri din vecinatate(aceasta fiind casa mea), distanta care potrivit acestei prevederi ar trebui sa fie undeva la 3-3,5 metri. Problema mare este ca un prieten inginer in constructii a vazut cladirea si a spus ca e mare minune daca o sa tina greutatea mansardei care urmeaza a fi construita si daca va rezista vreunui cutremur.

Intrebarea mea este daca pot face o actiune in justitie si pentru ce? Deocamdata am facut o asigurare puternica la casa.

Pe langa acestea, in timpul constructiei mi-au umplut de ciment acoperisul casei(mi'au promis ca dupa ce termina de construit aduc pe cineva sa curete), au scapat o grinda de lemn care a spart vopseaua de pe casa cu tot cu tencuiala(au promis ca vor repara), au umplut ambele masini cu stropi de ciment care se iau cu tot cu vopsea.
Nu conteaza ca bunul apartinea sau nu victimei (ar fi relevant doar in cazul stabilirii participatiei, dar pt dvs nu e cazul), textul de lege se refera strict la bunurile pierdute. Daca de exemplu gaseati o bicicleta la groapa de gunoi si o insuseati nu ati fi savarsit nicio infractiune.

Dupa cum vi s'a explicat si mai sus,cercelul fiind un bun de valoare nu putea fi abandonat si aveati obligatia legala de a'l preda la politie.
1. calitatea de functionar este asimilata in calitatea de functionar public
2. angajati un avocat care sa va reprezinte, nu mai cereti sfaturi pe forumuri. daca nu aveti posibilitatea sa fiti reprezentata de un avocat la cerere, aveti dreptul la un aparator din oficiu.

3. dpdv personal nu ati savarsit nicio infractiune, cel putin nu abuz in serviciu contra intereselor persoanelor, deoarece aceasta se refera la neindeplinirea sau indeplinirea defctuoasa a unui act cu intentie.
stimata doamna,

in primul rand, acel comunicat nu avea caracter secret deoarece a fost afisat intr'un loc public (vi s'a explicat in paginile anterioare). plecand de la logica dvs din primul paragraf al postului de mai sus, daca eu lipesc pe un stalp de electricitate(proprietate privata a distribuitorului de energie electrica) un afis/comunicat, inseamna ca este adresat doar angajatilor de la compania distribuitoare si ca are un caracter secret?

In al doilea rand, orice procuror normal la cap, va da NUP, avand ca argument principal lipsa pericolului social.

Dvs incriminati o distrugere, acea distrugere persupune nimicirea, sau suprimarea in totalitate a corespondentei, astfel incat aceasta sa nu ajunga la destinatar. Din cate am inteles dvs ati afisat acel comunicat in repetate randuri, deci probabil a fost vizibil suficient ca mesajul sa fie primit de destinatari. Asadar, nu se produce urmarea imediata a infractiunii si deci infractiunea nu se consuma, caz in care savarsirea ei ramane la stadiul de tentativa, aceasta nefiind incriminata de lege pt infractiunea de care vorbim.