avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 930 soluții astăzi
Forum Activitate marinel12

Activitate marinel12

Buna ziua,
Sunt in situatia de a avea un imobil in Comuna Lenauheim, rezultat din faptul ca eu sunt mostenitor rezervatar al unei persoane decedate acum un an, dar dupa care nu s-a dezbatut succesiunea (din motive de neintelegere dintre potentialii mostenitori).
Pentru imobil nu s-a platit impozitul de 5 ani de zile, suma de plata actuala fiind destul de mare.
As vrea sa platesc la zi impozitul, dar la Primarie nu-mi accepta plata facuta de catre mine, doar daca platesc impozitul datorat fara nici o reducere (cica -primarul zice- eu nu pot face cerere comform legii din 2015, doar titularul, daca nu ar fi mort).
Am act de la notar ca sunt mostenitor rezervatar si ca i-mi asum toate datoriile persoanei decedate...
Ce trebuie sa fac, ca sa pot face cerere, sa se aprobe de catre organul fiscal si sa pot platii impozitul si restantele datorate, la zi?
Răspuns la discuția Termen deschidere succesiune
In speta 2, nu s-a mers la notar in termenul de 1 an si nu are declaratie de acceptare, fiind plecat din zona in acel rastimp.
Se mai poate face ceva pentru recuperarea dreptului de mostenire?
Răspuns la discuția Termen deschidere succesiune
Inainte de a merge in instanta, trebuie mers la notar pentru declatia de acceptare prin care se dovedeste calitatea de mostenitor sau aceasta calitate se dovedeste in instanta?
Cum pot afla care notar a facut actele si daca le-a facut cu bunacredinta? Pe cine chem in instanta: pe notar sau pe cei 2 mostenitori?

La multi ani si succes in activitate!
Răspuns la discuția Termen deschidere succesiune
In speta 2, unul dintre mostenitori nu a fost instiinta de notarul care a dat certificatul de mostenitor celorlalti 2, in termenul de 1 an de la deces, iar celalalt i-a cedat partea din mostenire, sotiei. Trebuia sa fie instiintat de notar despre dezbatere (ora, data, locul) si primul succesibil?
Răspuns la discuția Termen deschidere succesiune
Pentru a ma lamurii mai bine, dau 2 spete concrete, diferite:
1. A decedat acum 5 luni, sotia folosind toate bunurile decedatului (inclusiv telefonul mobil) fara a cere dezbatere succesorala
2. A decedat acum aproape 2 ani si nu s-a facut nici o dezbatere, sotia folosindu-se de bunurile decedatului, cu aprobarea tacita a potentialilor mostenitori.
Răspuns la discuția Termen deschidere succesiune
Pentru a ma lamurii mai bine, dau 2 spete concrete, diferite:
1. A decedat acum 5 luni, sotia folosind toate bunurile decedatului (inclusiv telefonul mobil) fara a cere dezbatere succesorala
2. A decedat acum aproape 2 ani si nu s-a facut nici o dezbatere, sotia folosindu-se de bunurile decedatului, cu aprobarea tacita a potentialilor mostenitori.
Răspuns la discuția Termen deschidere succesiune
Dezbaterea succesiunii la notar sau in instanta au termene limita legale, dupa care bunurile si valorile nu mai pot fi dobandite de potentialii mostenitori?
Răspuns la discuția Termen deschidere succesiune
Va multumesc. La notar, de ce acte este nevoie pentru deschiderea succesiunii?
Buna ziua.
As vrea sa stiu care este termenul limita legal pentru a deschide succesiune la notar (6 luni sau un an de la deces) fara taxe speciale si care este procedura ( ce documente trebuie prezentate. Se poate deschide succesiune unilateral? de catre o singura persoana din 3 posibili mostenitori?
Răspuns la discuția Deschidere succesiune
Multumesc, luissiana. Stie cineva ca, deoarece casatoria si moartea au avut loc in Serbia, succesiunea se face dupa legile din Serbia, chiar daca decedatul a avut ultimul domiciliu in Romania?