avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 961 soluții astăzi
Forum Activitate edithtu

Activitate edithtu

Discuție somaj preaviz
buna ziua,

o firma aflata in insolventa da in preaviz mai multi angajati si in acelasi timp pastraza angajati pensionari (unii in pensie de 6-10 ani). In aceste conditii angajatii trimisi in somaj pot de beneficia de ajutor de somaj, nu este nici o reglementare in acest sens?

va multumesc
firma la care lucrez a intrat in insolventa si am ramas cu salarii restante pe lunile noiembrie, decembrie 2011, ianuarie, februarie 2012. Ce sanse am sa recuperez acesti bani in conditiile in care angajatorul nu arespectat legea. Inainte de intrarea in insolventa, toate conturile fiind blocate avea dreptul sa ridice bani din banca doar pentru plata salariilor, a trebuit chiar sa declare sub sanctiunea de fals ca acei bani vor fi folositi doar pentru plata salariilor. Banii au fost folositi in alte scopuri, iar dupa o saptamana a depus cererea de insolventa. Asta este o excrocherie curata iar acum toata lumea se ascunde in spatele legii insolventei, fara sa-i pese nimanui ce impact are asupra salariatilor.
Răspuns la discuția drepturi salariale
nu este o discriminare este un abuz asupra mai multor angajati, temeiul legal exista in codul muncii unde scrie ca ai dreptul la un salariu pentru munca prestata platibil la data stabilita in contractul de munca si are dreptul si obligatia itm de a verifica acest lucru. Astept raspunsul lor scris si il contest in instanta in baza codului muncii si ii acuz de partinirea angajatorului.
multumesc
nu stiu cui sa ma adresez pentru plata preferentiala a salariilor practica curenta a angajatorului meu existand discrepante salariale foarte mari. am facut reclamatie la itm si raspunsul verbal a fost ca nu este de competenta lor verificarea acestui lucru, raspunsul oficial scris nu l-am primit inca. cui pot sa ma adresez in acest caz?
va multumesc