avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 752 soluții astăzi
Forum Activitate Alexian_2011

Activitate Alexian_2011

[ link extern ]
Informare de la Inspectia Muncii:
Vă informăm că există latenţe de câteva ore la procesarea transmiterilor de registru efectuate pe Portalul Inspecţiei Muncii, ceea ce determină întârzieri de afişare - în pagina “Raport preluari” - a codului de încărcare corespunzător depunerii de ordinul de mărime specificat. Menţionăm că data și ora codului returnat după procesarea fişierului de actualizare a registrului vor fi aceleași cu data şi ora transmiterii on-line a fișierului .rvs.

Această situaţie va fi remediată în cursul zilei de astazi, 01.09.2017.

După depunerea unui registru, până la afișarea codului, vă recomandăm să nu realizați încărcări multiple ale aceluiași fișier.
Deja a picat aceasta varianta. Banca nu acorda Internet Banking pentru firmele aflate in insolventa ( ma refer doar la banca cu care colaboram). Am intrebat deja la banca de Internet Banking si cu semnatura conjuncta (a doua semnatura sa fie a administratorului judiciar), dar ei nu acorda Internet Banking pentru firmele in insolventa.
Mentionez ca administratorul judiciar este de acord cu imputernicirea altei persoane-daca este posibil- dar nu sa semneze el direct ordinele de plata.
Buna seara!
Am urmatoarea speta:
SC XXX SA este in insolventa. Operatiunile bancare sunt aprobate de un administrator judiciar.
Persoana care are drept de semnatura in banca- in speta, administratorul special este plecat din tara ( concediu).
Intervin in aceasta peroada doua plati externe neluate in calcul ( omise) la plecarea din tara a administratorului special.
Exista vreo posibilitate de a imputernici o alta persoana (limitat-strict referitor la platile externe) de catre administratorul judiciar?
Intarzierea platilor ar stopa procesul de productie cca 2 saptamani.
Va multumesc anticipat.pentru raspunsuri!
PS Am inteles ca una din variante ar fi semnatura directa a administratorului judiciar, dar acesta zice ca el doar aproba platile efectuate de SC XXX SA
Alta ar fi o hotatrare AGA dar aceasta presupune timp de asteptare mare pana la eliberarea Certificatul de inregistrare mentiuni.
Pe mine ma intereseaza doar o imputernicire ...ceva special doar pentru acele plati externe.
Va multumesc din suflet!
Multumesc pentru sugestie. Voi proceda intocmai!
Dupa cum am spus astazi am mers si am vorbit cu o persoana de la Pensii. Mi-a zis ca nu este posibila varianta cu conventie civila, deoarece se declara in D112 , si automat persoanei in cauza i se va suspenda plata pensiei..........
Cred ca la varianta Slaviniei facea referire acea persoana. Maine merg la Directia Muncii, undeva pe la Pensii sa ma interesez de legalitatea acestei posibilitati.
Va multumesc pentru raspunsuri.
Va multumesc pentru raspunsurile primite!
Eram sigura ca asa este, doar ca cineva mi-a zis sa ma documentez mai bine, zicandu-mi ca o persoana pensionata anticipat se poate reangaja cumuland venitul salarial cu pensia daca plateste un impozit (sau alte taxe cred ca a vrut sa zica) mai mare .
In cazul in care un salariat iese la pensie (anticipat), la cererea lui, dintr-o societate de tip SA, este posibil ca ulterior iesirii la pensie sa fie reangajat la aceiasi societate nu neaparat in acelasi post pe care l-a avut ? In cazul in care e posibilil exista vreo limitare a programului de lucru etc?
Răspuns la discuția Acordare avans salariu
Va multumesc pentru raspuns!
Buna ziua!

O Societate comerciala plateste salariile conform CIM in data 10 ale lunii. (o singura data pe luna).
Din anumite motive nu poate plati salariile pe martie in data de 10 aprilie.

Este posibil sa acorde in cursul lunii aprilie un avans salarial din salariul lunii aprilie?
--Adica poate acorda avans pe aprilie fara sa achite obligatiile salariale ale lunii martie mai intai?

Va multumesc anticipat pentru eventualele raspunsuri!
Toate cele bune!