avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 807 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters260078

Activitate ContSters260078

marius-lex a scris:

Liliana24 a scris:

marius-lex a scris:

Liliana24 a scris:

Testul grila e proba eliminatorie...conteaza sa obtinem acel minim de 50 de puncte, sau punctele obtinute aici vor avea importanta si pt rezultatul final?


A mai ramas mai putin de o sapt pana la examen si tu inca nu ai avut curiozitatea sa te lamuresti cu modalitatea de examinare....probabil ca ai studiat atat de intens cele 5 materii incat efectiv nu ai mai avut timp si pt asta.


Daca nu aveai de gand sa ma lamuresti, era de bun simt sa te abtii. Particip pt prima oara la acest examen si cu toate ca m-am informat, citeam in paginile anterioare de postari ca cineva isi dorea sa obtina macar 70 de puncte anul acesta. De aceea am intrebat daca are importanta atat timp cat stiam ca se noteaza cu admis/respins. Nu cred ca au sens sicanarile de genul acesta, din moment ce observ ca pt tine nu e prima experienta. Probabil ai fost extrem de bine pregatit si de aceea tot repeti acest examen.
Multa bafta tuturor!


Si culmea...e a3a oara si tot nu am certitudinea ca o sa fiu admis.Insa pot fi convins ca tu indubitabil vei fi in primii 20,mandria INPPA Bucuresti. Iar eu nepriceputul o sa tot incerc..pana ies la pensie din asta:)Numai bine si succes tuturor!



Din fericire, poate voi fi mandria INPPA Cluj-Napoca. Nu inteleg de ce trebuie sa-ti versi fustrarile pe ceilalti. Mai ales ca incerci a3a oara ar trebui sa mai lasi din aroganta.
marius-lex a scris:

Liliana24 a scris:

Testul grila e proba eliminatorie...conteaza sa obtinem acel minim de 50 de puncte, sau punctele obtinute aici vor avea importanta si pt rezultatul final?


A mai ramas mai putin de o sapt pana la examen si tu inca nu ai avut curiozitatea sa te lamuresti cu modalitatea de examinare....probabil ca ai studiat atat de intens cele 5 materii incat efectiv nu ai mai avut timp si pt asta.


Daca nu aveai de gand sa ma lamuresti, era de bun simt sa te abtii. Particip pt prima oara la acest examen si cu toate ca m-am informat, citeam in paginile anterioare de postari ca cineva isi dorea sa obtina macar 70 de puncte anul acesta. De aceea am intrebat daca are importanta atat timp cat stiam ca se noteaza cu admis/respins. Nu cred ca au sens sicanarile de genul acesta, din moment ce observ ca pt tine nu e prima experienta. Probabil ai fost extrem de bine pregatit si de aceea tot repeti acest examen.
Multa bafta tuturor!
Testul grila e proba eliminatorie...conteaza sa obtinem acel minim de 50 de puncte, sau punctele obtinute aici vor avea importanta si pt rezultatul final?
700 ron pe an, valabil inca din 2011...
Am si eu o intrebare... grilele sunt corectate pe sistemul totul sau nimic?daca sunt doua variante corecte si bifez doar una, se ia in considerare la punctaj?
Răspuns la discuția Examen de intrare in Barou
Domiciliul il am in Cluj, dar nu am reusit sa mi schimb cartea de identitate iar domiciliul legal in Suceava. Eu vreau sa ma inscriu pt examen la Cluj si vroiam sa stiu daca e posibil fara viza de flotant, pt ca nicaieri in anunturile legate de examen nu se precizeaza nimic legat de acst aspect. Nu are legatura la ce faceti dvs referire...dvs faceti referire la cei care pot da examenul la Cluj eu spun sa ma inscriu pt examen la Cluj, ceea ce nu e acelasi lucru. De ex cei din Alba vor da la Cj, pt ca e centrul teritorial.
Nu ar trebui sa fie necesara viza din moment ce pe site spun ca la depunerea dosarului, candidatului i se cere si o declaratie potrivit careia intelege ca daca este admis nu se poate inscrie decat la baroul unde s a facut inscrierea...
Am o intrebare. Mi-am pregatit dosarul pentru a ma inscrie la Baroul Cluj pentru examenul de intrare in avocatura. Nu am domiciliul legal in acest judet dar aici vreau sa mi desfasor activitatea in viitor. Este necesar sa mi schimb buletinul sau viza de flotant?
Am terminat Facultatea de Drept, insa nu am sustinut examenul de licenta. Intrebarea mea este, fara diploma de licenta, pot fi angajata ca jurist la o companie? Angajatorul nu cunoaste aceste detalii. Mentionez ca aceasta companie isi desfasoara activitatea ca producator de profile metalice si constructii. Daca e in regula si pot fi angajata ca jurist, fara diploma de licenta deocamdata, ce legi ar trebui sa citesc ca sa-mi pot desfasura activitatea, onorabil?