avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1440 soluții astăzi
Forum Activitate torapaun

Activitate torapaun

Va rog sa-mi spuneti care este baza legala prin care se poate schimba durata contractului, deoarece angajatorul mi-a spus ca legea nu-i permite sa schimbe durata unui contract in desfasurare de pe perioada nederminata in perioada determinata pe 6 luni prin act aditional ci doar daca se reziliaza contractul initial

Va multumesc

Va rog sa-mi spuneti care este baza legala prin care se poate schimba durata contractului, deoarece angajatorul mi-a spus ca legea nu-i permite sa schimbe durata unui contract in desfasurare de pe perioada nederminata in perioada determinata pe 6 luni prin act aditional.

Va multumesc
Deci juridic schimbarea de durata a contractului se poate face doar prin act aditional ? Nu sunt obligata sa semnez o incetare a contractului initial si apoi incheierea altuia nou (de fapt de aici a aparut suspiciunea). Pot fi concediata mai usor in baza unui contract pe perioada determinata?

Repet: de ce nu pot fi evaluata dupa 6 luni in baza contractului initial?

Multumesc
Buna ziua,

urmeaza sa ma intorc la servici din CCC. In timpul concediului mi s-a schimbat angajatorul. Initial mi-au spus ca nu mai am loc in noua organigrama. Apoi, dupa ce am incercat sa-mi apar pozitia, cica vor sa-mi dea o sansa si sa facem o noua scolarizare pentru noua politica a firmei si imi dau 6 luni la dispozitie sa arat ce pot, deci doar un contract pe o perioada de 6luni, pe aceeasi functie.
Eu le-am spus ca nu am nicio problema sa ma evalueze dupa 6 luni dar intrebarea mea este de ce nu vor sa-mi mentina vechiul contract? Nu e suspect?
Cum trebuie sa procedez?

Va multumesc
Buna ziua. Sunt intr-o situatie unde nu stiu cum sa procedez. Imediat dupa ce am nascut, in 2010, firma a fost cumparata de un alt angajator. Acum mi-am anuntat angajatorul neoficial ca vreau sa ma reintorc la munca. Acesta m-a anuntat verbal ca nu mai are loc pt mine in organigrama biroului desi postul nu a fost desfiintat si mi-a spus sa fac o data cu cererea de reincepere a activitatii si o cerere de incetare a contractului de munca de comun acord.
Am cerut sa primesc ceva oficial precum ca nu mai au loc pt mine si mi-au zis ca ei nu dau niciodata in scris. In acelasi timp ei au avansat o persoana din departament pe postul pe care ar fi trebuit sa il ocup eu din septembrie si au motivat ca au facut avansarea ca asa le-a permis dezvoltarea firmei. Au dreptul sa ma tranfere in alta localitate avand in vedere ca au facut avansari? Ce pot face in situatia asta? Ca nu am nimic la mana.

Va multumesc
Am inteles. Eu am suspiciunea ca vor ca sa-mi dau eu demisia, inainte de a-mi anunta oficial revenirea din CCC. Mi-au solicitat o intalnire inainte ca eu sa fac cererea. Toti fostii mei colegi ,,au plecat,,.
Daca e reorganizare ar trebui sa ma informeze in scris? Ce ma sfatuiti?
In contractul de cumparare al firmei a fost precizata si preluarea angajatilor. Se poate face reorganizare prin concedieri fara sa se respecte contractul? Din doi sefi unul il dai afara inseamna reorganizare. Se putea face modificari de functie atat timp cat imi era suspendat CM?

Multumesc tare mult
Pai despre asta e vorba. Pe ce baza pofi concediata? in ce situatii se dau salarii compensatorii? Iar referitor la cele 6 luni, nu se aplica bazandu-se tocmai pe faptul ca am nascut in 2010?
Buna ziua. Eu am nascut pe 26 septembrie 2010 si am optat pentru CCC de 2 ani. In acest timp societatea a fost cumparata de alta firma. Birourile teritoriale ale celor doua firme au fuzionat si in toate cazurile s-a pus sef de birou din partea noii firme. In aceasta perioda eu am cerut o adeverinta pt banca si reiesea ca mi-au schimbat functia. Firma nu e in faliment si nici in reorganizare.Avand in vedere situatia descrisa as vrea sa stiu daca pot fi concediata cand ma intorc pe 27 septembrie sau daca angajatorul este obligat sa ma tina 6 luni pentru readaptare