avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 963 soluții astăzi
Forum Activitate dianaadr

Activitate dianaadr

Răspuns la discuția intrebare - poprire peste limita
Poprirea poate sa fie pe o suma de maxim 1/3 din salariul net (sau 1/2 daca sunteti datornica mai multor banci). Astfel, din salariul net (acela pe care il primiti in mana efectiv) se poate popri maxim 1/3. Calculati dvs. care este aceasta suma si comunicati-i contabilei.
Voiam doar sa stiu procedura, Multumesc!
Am inteles aceasta procedura. Ce ma intereseaza inca este daca odata ajuns contractul de vanzare cumparare la banca, inainte de a se vira banii in contul vanzatorului, banca solicita documente suplimentare (certificat de casatorie, actele mele de identitate, etc)? La data obtinerii creditului sotul era necasatorit.
Salutare! Am o intrebare. Actualul meu sot a solicitat un credit Prima casa acum o luna, cand inca nu eram casatoriti. A semnat antecontractul ca fiind necasatorit deoarece aceea era starea lui civila in acel moment. Intre timp, ne-am casatorit si urmeaza ca el sa semneze contractul de vanzare cumparare in scurt timp.

Intrebarea mea este, acum ca este casatorit, eu va trebui sa apar pe contractul de vanzare ca si coproprietar, deoarece bunul va fi dobandit in timpul casatoriei. In antecontract si in toate actele deja depuse la banca, el este necasatorit. Cand contractul de vanzare cumparare va ajunge la banca, inainte ca banii sa fie virati in contul vanzatorului, cei de la banca ii vor solicita informatii despre mine, documente, ceritificatul de casatorie si asa mai departe? Va trebui sa depunem noi acte la banca? A mai trecut cineva printr-o situatie similara? Va multumesc!
Multumesc pentru raspuns. Banuiesc ca procedura de corectare a contractului este complicata, asa ca voi folosi a doua varianta, daca eu am inteles bine. Adica sotul vine cu mine la evidenta populatiei si cu acordul lui, se face luarea in spatiu si respectiv emiterea actului de identitate pe adresa din contract.
Buna ziua,

Problema mea este urmatoarea. Trebuie sa imi schimb actul de identitate care a fost pana acum pe adresa parintilor mei. Eu sunt casatorita si impreuna cu sotul meu am cumparat un imobil, insa in contractul de vanzare cumparare apare numai el (desi eram casatoriti in momentul dobandirii imobilului). Care este procedura in acest caz? Ce acte imi sunt necesate pentru a face cartea de identitate pe adresa imobilului pe care il detinem impreuna? Multumesc anticipat pentru raspunsuri!