avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 182 soluții astăzi
Forum Activitate accroauchocolat

Activitate accroauchocolat

Discuție Asigurare CNAS
Un student care a absolvit facultatea in luna iulie mai beneficiaza de asigurare medicala pana la finalul anului universitar(adica finalul lunii septembrie)?
Confuziunea este cand aceeasi parte are si calitate de creditor si de debitor referitor la aceeasi obligatie. Daca A si B il imprumuta pe C cu bani, iar C este unicul mostenitor al lui A si accepta mostenirea atunci sunt de parere ca este vorba de confuziune. :)
In cazul in care doi creditori incheie un contract de imprumut cu o persoana, ulterior unul dintre creditori decedand, unicul sau mostenitor fiind debitorul, iar in contract s-a specificat indivizibilitatea creditorilor, poate celalalt creditor sa ceara de la debitor toata suma sau are dreptul sa ceara doar jumatate? Care este temeiul legal?
Ma confrunt cu urmatoarea situatie: Menajera, in timp ce executa servicii in interiorul domiciliului meu a sustras numeroase obiecte din aur. Am depus plangere la politie si majoritatea bunurilor au fost gasite si inapoiate. La Politie mi s-a spus ca exista posibilitatea ca ea sa nu fie sanctionata in vreun fel, ba mai mult, ca fapta acesteia sa nu fie consemnata in cazier. Unde se gasesc reglementarile in legatura cu aceasta situatie (nu am reusit sa identific in Codul Penal un articol care sa faca referire la o astfel de situatie) ? Este posibil ca ea sa scape fara nicio pedeapsa?
Răspuns la discuția Plata in comert international
Nu exista un contract. A existat doar conversatia prin e-mail prin care am stabilit ce vreau sa cumpar, ei mi-au trimis proforma in care au specificat termenii si mi-au comunicat contul in care trebuie sa transfer banii. Ulterior, la telefon, mi-au spus ca persoana cu care am comunicat prin e-mail le sparsese contul, corespondase cu mine in numele lor si mi-a conunicat un alt cont, incat banii nu au ajuns la ei.
Am efectuat o plata in avans pe baza unei proforme, comunicand cu fima din China doar prin e-mail. Dupa ce am trimis banii cei de acolo au sustinut ca nu au incasat plata, ca eu am trimis banii unei persoane care le-a spart contul de e-mail si a vorbit cu mine in numele lor, trimitandu-mi datele gresite de transfer al banilor. Este vorba despre o suma mare de bani? Care este legea din care ma pot informa cu privire la situatia in care ma aflu? Cui ma pot adresa si care sunt sansele sa imi recuperez banii?