avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 803 soluții astăzi
Forum Activitate ritzzy

Activitate ritzzy

Discuție demisie
salutare tuturor!
Sunt in perioada de preaviz insa ma confrunt cu o situatie neasteptata. In timpul programului am cazut pe scari si m-am ales cu o entorsa la o glezna. Nu am luat concediu medical, in ideea ca acesta va prelungi perioada de preaviz, ceea ce nu doresc. Totusi, pentu a ma refaca cat de cat, am cerut 2 zile de concediu de odihna. Seful direct mi-a spus ca preavizul va fi prelungit in consecinta cu aceaste 2 zile. Intrebarea mea este urmatoarea: are dreptate?
Discuție sesizare itm
vreau sa fac o sesizare la itm pt ca firma la care lucrez nu plateste orele suplimentare si nici sambetele si duminicile. Totusi, nu vreau sa o semnez. O vor lua in considerare? O pot depune si pe internet?
Buna seara,
Cine poate sa ma ajute??
Firma la care lucrez are fise de post, ROF, ROI si proceduri care stabilesc pasii de urmat pentru activitatile desfasurate. In urma inventarului s-au constatat anumite lipsuri. Fara a face o anumita cercetare (cum au disparut acele marfuri, cine se face vinovat de furt) si fara a prezenta situatia exacta a prejudiciului, s-a luat hotararea ca minusul sa fie acoperit de managerii unitatii pe motivul ca nu s-au respectat procedurile firmei. Doi dintre acestia au semnat angajamente de plata iar al treilea a refuzat sa semneze. Totusi acesta a achitat suma ce-i revenea de plata, primind in schimb o chitanta fiscala (achitat contravaloare minus inventar). Ceva este in neregula aici imi dau seama, dar ce anume? Multumesc