avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1514 soluții astăzi
Forum Activitate sabucaurora

Activitate sabucaurora

lucrez intr-un chiosc. Patroana mi-a dat in data de 17.12.2013 o foaie de hartie in care ma informa ca se restrange activitatea. Verbal mi-a spus ca de la 01.01.2014 voi fi data in somaj, dar nu mi-a fost dat nici un act oficial pana in prezent si verbal mi s-a spus ca mi se da restul concediului de odihna si ca nu mai este necesar sa mai merg la serviciu. Intrebarea este daca nu trebuia sa primesc o hartie oficiala pana acum pentru a putea beneficia de somaj din 01.01.2014. Va rog sa ma ajuta-ti cu un raspuns.
Discuție dreptul muncii
Am primit 2 sanctiuni de reducere a salariului si decizie de desfacere a contractului de munca fara a fi convocata in comisia de disciplina.Angajatorul motiveaza ca mi-au fost trimise recomandat acasa.Mentionez ca in acea perioada eram prezenta la servici si am locuit o perioada la parintii mei, nefiind la domiciliu.
Va rog sa ma ajutati si sa-mi dati un sfat. Ce ar trebui sa fac in acest sens
Răspuns la discuția conflict munca
av.antoanelageaman a scris:

faceti plangere penala . Apelati la un executor judecatoresc sa va puna in executare hotararea


Am facut plangere penala din data de 03 Octombrie 2011 si nu am primit nici un raspuns pana in prezent.
Va rog frumos sa-mi spune-ti ce ar trebui sa fac. Multumesc frumos.
Discuție conflict munca
Am o hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila prin care angajatorul trebuie sa ma integreze in functia de casier colector si sa-mi plateasca drepturile salariale.
Reintegrarea este facuta formal, fiind repartizata pe un alt post. Sunt trecuta nemotivat 25 zile, dupa care se intocmeste un alt act aditional pentru toate casierele din unitate, de schimbare a functiei in casier abonamente si casierie SIEAT(fosta casierie colectoare).
Mentionez ca postul exista si pe acest post a lucrat si lucreaza o alta persoana, eu fiind repartizata la o cabina de abonamente.
In acest timp celelalte casiere beneficiaza de sporuri salariale pentru sambata si duminica si unele chiar de spor de noapte, in timp ce eu si colega de la cabina lucram de luni pana vineri.
Cum ar trebui sa procedez pentru a primi banii pentru cele 25 de zile si pentru a lucra din nou in casieria colectoare?
Va multumesc pentru ajutorul dat.