Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... dreptul muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

dreptul muncii

Am primit 2 sanctiuni de reducere a salariului si decizie de desfacere a contractului de munca fara a fi convocata in comisia de disciplina.Angajatorul motiveaza ca mi-au fost trimise recomandat acasa.Mentionez ca in acea perioada eram prezenta la servici si am locuit o perioada la parintii mei, nefiind la domiciliu.
Va rog sa ma ajutati si sa-mi dati un sfat. Ce ar trebui sa fac in acest sens
contestati la Tribunal in termen de 30/45 zile decizia de concediere
Deciziile de sanctionare se contesta la Tribunalul in raza caruia aveti domiciliu in termen de 30 de zile de la data comunicarii acestora ... daca incetarea raportului de munca a avut ca temei art.61 lit.a C.mun., atunci decizia de incetare a raportului de munca se contesta la Tribunalul in raza caruia aveti domiciliu in termen de 30 de zile de la data comunicarii acesteia.

Daca incetarea c.i.m. s-a facut in baza altui articol , atunci decizia se contesta la Tribunalul in raza caruia aveti domiciliu in termen de 45 de zile de la data comunicarii acesteia